Testovi mobitela

SAMSUNG Galaxy S6 Edge

Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge Galaxy S6 Edge
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 03-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat6
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 142,1 x 70,1 x 7
Masa uređaja (g) 132
Operativni sustav Android 5.0 Lollipop
Chipset Exynos 7420
Procesor Cortex-A57 + Cortex-A53
Frekvencija procesora 2,10 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor Mali-T760MP8
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,1
Rezolucija ekrana 1440 x 2560
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir Super AMOLED
Pikseli po inču (ppi) 577
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 3 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 16 megapiksela (5312 x 2988)
Rezolucija prednje kamere 3,7 megapiksela (2560 x 1440)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 3840 x 2160
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Da
Bluetooth Da (4.1)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
WiFi hotspot Da
DLNA Ne
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2600
Vrijeme razgovora 3G (h) 18
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou
Organizator Da
Dodatno Cortex A57 2,1 GHz + Cortex A53 1,5 GHz, Bežično punjenje, OneDrive 115 GB, Senzor za otisak prsta
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 20
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 35610
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 120
Gdje kupiti
Cijena 6.999 kn
Info Samsung Hrvatska


062/726-7864
http://www.samsung.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Zakrivljen s obje strane
Autor: Ivan Luzar

Vrlo kvalitetna izrada od stakla i aluminija upotpunjena je inovativnim, zakrivljenim ekranom

08.04.2015.

 

Kvaliteta izrade koja nas je oduševila, a Samsung je na novi flagship za 2015. godinu Galaxy S6 dodao i element praktičnosti zaobljenog ekrana Notea edge te je tako nastao Galaxy S6 edge. U ovoj verziji, promjene su umjerenije te uglavnom mijenjaju ergonomiju, bez dodavanja svih funkcija s Note edgea. S6 edge prvi je Samsungov model sa zaobljenim ekranom na obje strane, ali i prvi kod kojeg očekujemo proizvodnju u većoj seriji. Donosimo opširan test / recenziju Samsung Galaxy S6 edge.

Sadržaj pakiranja

U jednako bijeloj elegantnoj kutiji kao za S6 nalazimo microUSB kabel duljine 120 cm, adapter koji posjeduje mogućnost bržeg punjenja i bijele in-ear slušalice.

Ergonomija, dizajn i izrada

Spram regularnog S6, promjena je malo. Tipke nalazimo na istim mjestima, a jedina značajnija migracija desila se SIM utoru, koji je s desnog boka premješten na vrh, pored infracrvene diode. Tipka za zaključavanje ostala je na desnoj strani, a tipke za reguliranje glasnoće i dalje na lijevoj. Jednaka je i home tipka koja u sebi skriva i senzor za otisak prsta koji radi odlično – precizno i brzo kao na iPhoneu 6. Stražnja stranica je također ostala nepromijenjena, a izrađena je od Gorilla Glassa 4. Stražnja stranica je magnet za zamašćivanje i otiske prstiju, no laganim se brisanjem zaprljanje lako uklanja. Pored veoma ispupčene kamere, nalaze se LED bljeskalica i senzor za mjerenje bila i zasićenosti kisika u krvi. Kao i s Note Edgeom, senzor bila bilo očitava relativno točno uz mjerenje bila u tihom okruženju i bez pomicanja.

 

Stražnje su pak stranice radikalnije promijenjene. Metalni dio na obrubu iznosi sada samo 4 milimetra, što je jedva dovoljno debljine za smještaj hardverskih tipaka. Metalni je obrub izrađen od jednakog matiranog aluminija te se doima veoma čvrsto. Zbog iznimne tankoće bočnih stranica, S6 Edge veoma nesigurno leži u ruci. U našem višednevnom korištenju nismo se mogli othrvati dojmu da će nam S6 Edge svakog trenutka ispasti iz ruke. Pri jednom načinu držanja nismo mogli steći dobro i čvrsto ležanje u ruci, koje primjerice imamo s običnim S6 ili s debljom konkurencijom. Ekran odbija dodire sa zaobljenih dijelova, no budući da je uvučen prema sredini, pa je tako tanji na rubovima, morali bismo prste neugodnije saviti prema ekranu kako bismo dobili relativno čvrsto ležanje. Nakon nekoliko minuta takvog držanja, pojavio bi se i zamor u ruci koji bi nas prisilio da se vratimo u labavije držanje, čime se ponovno vraća dojam da će nam S6 Edge ispasti iz ruke. Zaključujemo kako se na S6 edge zaista treba priviknuti jer to je telefon koji traži da se mi njemu prilagodimo.

 

Iako je S6 Edge iznimno čvrste izrade, čak toliko čvrst da je u razini s regularnim S6, ponovno se ne možemo othrvati dojmu da baratamo krhkijim komadom hardvera. Kućište nigdje ne pucketa, niti ne primjećujemo izvijanja pri čvršćem pritisku, no subjektivni dojam krhkosti i dalje ostaje. Krhki dojam ponovno pripisujemo neobičnom obliku prednje stranice, ali i staklenoj stražnjoj stranici, koju iako je izrađena od Gorilla Glassa 4, treba čuvati od padova. S6 Edge smo međutim bez trunke grižnje savjesti stavljali u džep bez dodatne zaštitne maskice, a nakon višednevnog testiranja nismo primijetili niti jednu ogrebotinu.

Ekran i tipkovnica

AMOLED panel broji jednakih 5,1 inča dijagonale i 1440p rezoluciju kao na Galaxyju S6. Unatoč jednakoj rezoluciji, primjećujemo nešto slabiji kontrast, koji pak djeluje nešto prirodnije spram pomalo prezasićenih Samsungovih ekrana. Oštrina ekrana je odlična, no osvjetljenje, kao i na Noteu Edge, nije ujednačeno. Oko zaobljenih dijelova ekrana, primjećujemo nešto slabiji kontrast i slabije osvjetljenje, no ne toliko izraženo kao na Noteu Edge. Pri prikazu šarenijeg sadržaja, zatamnjenje tog dijela ekrana i nije previše primjetno, no pri čitanju crnog teksta na svjetlijoj površini, oko zaobljenih dijelova ekrana dobiva se plavičasti sjaj. Iskrivljavanje prikaza pripisujemo vjerojatno nešto debljem dijelu ekrana kod pregiba koji služi za povećanje stabilnosti i čvrstine. Kutovi gledanja na sredini ekrana su tipično AMOLED-u, odlični. Ni pri najoštrijim kutovima nismo primijetili izraženiji pad kontrasta, a crni ton kompletno isključuje piksel, čime crna djeluje uistinu crnom.

 

Tipkovnica S6 Edgea tipična je za Samsungove modele bazirane na Android Lollipopu. Broji 5 redaka, čime je sličnija računalnoj tipkovnici, a peti red sadrži brojke. Tipke su nešto manje nego na što smo navikli, no veći razmak između njih pogoduje preciznosti. S tipkovnicom Galaxy S6 Edgea veoma smo malo griješili, leđa bi nam čuvao i ispravak pogrešaka koji za hrvatski jezik radi relativno dobro, a postaje sve bolji dužim korištenjem.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Lollipop verzija TouchWiza na S6 Edgeu gotovo je jednaka kao na S6. Dizajn je osjetno promijenjen, u skladu s Material Designom Vanilla verzije Lollipopa. TouchWiz je olakšan, bez nepotrebnih aplikacija i funkcija, no ostala je većina naprednih funkcija viđenih na starijim verzijama TouchWiza. Time se cijeli sustav doima fluidnijim, bržim i jednostavnijim. Tijekom našeg testiranja, nismo primijetili nikakva, za Android, neuobičajena zastajkivanja, a općeniti dojam brzine je odličan. Više zahtjevnijih aplikacija pokrenutih istovremeno također nisu utjecale na brzinu rada. Za detaljniji opis Lollipop verzije TouchWiza, pročitajte test Samsung Galaxyja S6.

 

Ipak, da ne ostane na tome da na softveru nije napravljeno nikakvih prilagodbi spram obične verzije S6, Samsung je preuzeo neke funkcije prvi puta viđene na Note Edgeu. Iako bočni prošireni meni i prikaz notifikacija nisu dostupni, povlačenjem prsta po desnoj ili lijevoj bočnoj stranici (ovisno koju prethodno odaberete), od vrha prema sredini, otvara se slični bočni meni kao na Note Edgeu. Prvo se otvara sat s datumom te prikaz ikonica notifikacija, a bočnim povlačenjem izlistavaju se paneli slični onima s Note Edgea. Panele je pak moguće konfigurirati unutar postavki uređaja, no primijetili smo da nisu dostupni isti paneli kao za Note Edge. Većina panela je Yahoovih pa je tako moguće pregledavati Yahoo burzu, vijesti i sport. Dostupan je i Twitter panel, koji ispisuje trenutne trendove na Twitteru.

 

Druga funkcija bočnog zaslona je osvjetljenje boka ako je uređaj polegnut na ekran te u slučaju da se na uređaj prima poziv. Osvjetljenje je veoma jako, budući da je ekran zasnovan na AMOLED tehnologiji. Treća funkcija je People edge, unutar kojeg je moguće unijeti 5 najdražih kontakata. Do People edgea moguće je doći samo na standardnom launcheru, unutar homescreena. Kada bismo se nalazili unutar drugih aplikacija, ne bismo mogli pristupiti People Edgeu.

 

Samsung Galaxy S6 Edge pali se u 20 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik S6 Edgea po običaju se može sinkronizirati s računima u oblaku, primjerice Googleovim i Samsungovim, ali i s kontaktima s društvenih mreža, poput LinkedIna. Imeniku se može pristupati preko zasebne aplikacije imenika koja dopušta preinake kontakata, ali i putem aplikacije telefona koja posjeduje i smartdial funkcionalnost. Pozivima se može i pristupati preko lockscreena čiji se prečac nalazi paralelno onom za kameru. Kvalitetom poziva bili smo zadovoljni. Sugovornike smo čuli jasno i glasno, kao i oni nas, što je i pratilo veoma dobru kvalitetu signala.

 

Facebook  je predinstaliran, dok se aplikacije za druge društvene mreže mogu skinuti s Googleove Play Trgovine. Skinute aplikacije za društvene mreže slažu se unutar launchera automatski u Social folder. Twitter i Facebook po običaju rade dobro. Dok učitavaju nove podatke, primjetna su kraća trzanja i usporenja, nakon čega bi se naglo izvršilo scrollanje.

E-mail i poruke

Androidova e-mail aplikacija redizajnirana je u skladu s TouchWizom, bez dodavanja nekih značajnijih funkcionalnosti. Googleov Gmail radi kao i na drugim modelima – odlično. Googleov Gmail dozvoljava i konfiguraciju e-mail računa s drugih poslužitelja pa zasebna e-mail aplikacije više i nije potrebna.

 

SMS poruke sortiraju se unutar svoje aplikacije prema primatelju u razgovore, a unutar razgovora razvrstavaju se kronološki. Samsung je unutar aplikacije za SMS dodao i meni za izbor emojija koji su dizajnirani posebno za TouchWiz, a time aplikacija za SMS poruke djeluje kao jedna od popularnijih IM aplikacija.

Procesor i memorija

64-bitni Exynos 7420 istovjetan je onome u Galaxyju S6. U čipsetu je sadržano 8 jezgri, od kojih istovremeno može raditi samo 4. Prvih 4 su Cortex-A57 jezgre takta 2,1 GHz, namijenjene za intenzivnije zadatke dok je drugih 4 Cortex-A53 jezgri namijenjeno lakšim zadacima kao i za očuvanju baterije. Na čipsetu je sadržan i Mali-T760 grafički čip koji spada među jače trenutno dostupne.

 

Model koji imamo na testu najslabijeg je memorijskog kapaciteta te broji 32 GB, od kojih velikih 6,6 GB otpada na sustav, čime korisniku ostaje oko 26 GB. Memorija ove generacije Samsungovih modela nije proširiva microSD karticama, no za one kojima je potrebno više pohrane, dostupni su modeli s 64 i 128 GB pohrane. RAM memorija pak, na svim modelima iznosi 3 GB.

Baterija i trajanje

Neznatno veći kapacitet baterije od 2600 mAh spram regularnog S6 nosi sličnu autonomiju. Aktivnijim korištenjem, primjerice browsanjem interneta i dopisivanjem putem IM aplikacija, moguće je već unutar 1 sata isprazniti i više od 30% baterije. Umjerenijim dnevnim korištenjem od slušanja 30 minuta glazbe, 60 minuta browsanja i dopisivanja putem IM aplikacija te oko 30 minuta poziva, na kraju dana bismo imali oko 15% preostalog kapaciteta. Jednodnevno korištenje je moguće, no ne toliko aktivno kao kod drugih modela.

Multimedija, FM radio, glazba

Samsungova glazbena aplikacija jednostavnog je dizajna. Pjesme može sortirati prema playlistama, naslovima pjesmi, albumima, izvođačima, žanrovima i mapama. Pri paljenju aplikacije prikazuje se zadnje slušani album ili playlist. Unutar postavki, moguće je podešavati bass i ugoditi postavke prema vrsti pjesme, odnosno prema tome da li dominiraju instrumentalne ili pak vokalne sekvence. Moguće je također i podesiti Equaliser prema žanru glazbe, no mi smo bili zadovoljni i s normalnim Equaliserom. Priložene slušalice jednake su još od Galaxyja S5, a dobre su kvalitete, s izraženim bassovima i čistim srednjim i visokim tonovima. Dovoljno su glasnog volumena, čak ponešto glasnije nego one uz S6. Ugrađeni mono zvučnik pozicioniran s donje strane je glasan, no susreli smo se s glasnijim zvučnicima. Zvučnik je lagano i nehotice prekriti, bilo da držimo mobitel vertikalno ili horizontalno.

 

Jednostavna galerija bijele pozadine slike sortira u raster s 4 stupca, po vremenu, albumu, događaju ili kategoriji. Moguće je učitati i slike iz clouda, poput Picasse i Dropboxa. Učitavanje slika iz clouda usporava galeriju pa se za inicijalno učitavanje s konfiguriranim računima u oblaku treba strpjeti koju sekundu. Galerija veoma brzo učitava slike, neovisno o tome koje su rezolucije. Zavijeni ekran, kao i kod ostatka sustava olakšava swipe u vertikalnoj orijentaciji, ali iskrivljava boju slike kod bočnih rubova.

 

Video player sličnog je dizajna kao i galerija, a u jednaki raster slaže video zapise. Reprodukcija video datoteka je visoke rezolucije pa čak i 4K snimaka ide bez problema, bez ikakvih zastajkivanja. FM radio nije ugrađen.

Fotoaparat i video

16 megapikselna kamera istovjetna je onoj iz Note 4, Notea Edge i Galaxyja S6. Nudi optičku stabilizaciju, a senzor kamere krije se iza leće otvora f/1,9. Ponovno slutimo da se radi o Sonyjevom senzoru iz Xperije Z3, jednim od najboljih s kojima smo se imali prilike susresti tijekom našeg testiranja. Puna 16-megapikselna rezolucija slika je dostupna u 16:9 orijentaciji. Performanse kamere jednake su onima na S6. Odlične su kvalitete, odličnih boja i kontrasta. Autofocus izrazito brzo izoštrava sliku, čak brže nego LG G3 koji za izoštravanje koristi lasersko mjerenje udaljenosti.

 

Do sučelja kamere moguće je doći iz bilo koje situacije, pa čak i sa zaključanog ekrana, dvostrukim pritiskom na home tipku. Time se zaobilazi i sigurnosna provjera putem otiska prsta, samo kako bi se uhvatio trenutak koji želimo slikati. Aplikacija kamere skriva mnogo naprednih funkcija, poput HDR-a i virtualnog 3D slikanja slike, odnosno 180 stupnjeva oko nekog objekta. Nakon dvostrukog pritiska home tipke, kamera je gotovo trenutno spremna za slikanje, no crni ekran ipak nestaje unutar 1 sekunde.

 

Video je moguće snimati i u 4K rezoluciji, a spram Full HD rezolucije nismo primijetili skoro nikakvu razliku, osim naravno u rezoluciji zapisa. Kamera jednako brzo reagira na promjene unutar kadra, primjerice promjene osvjetljenja, a autofokus jednako brzo fokusira u oba moda snimanja. Nismo vidjeli niti jedan ispali frame, kao niti usporavanja unutar snimke. Video je moguće snimati i u usporenom, ali i ubrzanom modu, koji je osjetno slabije kvalitete od normalnog moda snimanja. Kao i kod S6, na zvuku primjećujemo lagani efekt sličan zvuku dopplerovog, najizraženijeg u bučnijoj okolini.

 

Fotografirano sa Samsung Galaxy S6 Edge

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1Cwm98s

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1428537577.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1428548064.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1428548129.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Kao i na Galaxy S6, na S6 Egde dostupni su LTE najbrže 6. kategorije, Wi-Fi u maksimalnoj ac brzini, Bluetooth 4.1, NFC i infracrveni odašiljač.

 

Samsungov browser redizajniran je u Material Design smjernicama Android Lollipopa, no po brzini je jednak Googleovom Chromeu. Chrome se jedino po običaju nešto dulje pali. Pregledavanje interneta s oba browsera je praktično, zahvaljujući pristojnoj dijagonali i veoma oštroj rezoluciji. Zumiranja su bila tek rijetko potrebna, a kod pregledavanja web stranica s bijelom pozadinom smetao bi nam jedino spomenuti gubitak kontrasta na zaobljenim dijelovima ekrana.

Benchmark test

S6 Edge unutar Vellamovog testa, za browser dio osvaja 5.749 bodova, neznatno više nego običan S6, no uzimajući jednako prvo mjesto, ispred Samsungovog S5. Višejezgreni Vellamov test daje 3.186 dodova, oko 100 bodova manje nego S6, no ponovno se plasirajući na prvo mjesto, oko 1.400 bodova više nego HTC-ov One M8. Jednojezgreni dio testa ponovno smješta S6 Edge na prvo mjesto, sa 2.556 bodova, oko 900 više nego OnePlus One, no gotovo jednako kao S6.

Quadrant Standard završava sa 35.610, oko 2.000 bodova manje nego S6, ali i dalje završavajući na vrhu ljestvice, gotovo 10 puta boljim rezultatom od HTC One X-a.

AnTuTu benchmark S6 Edgeu dalje gotovo jednakih 68.370 bodova kao S6, čime uzima prvo mjesto, s oko 20.000 bodova više nego Galaxy S5.

Navigacija

Google Karte predinstalirane na Galaxy S6 Edge rade jednako dobro kao i na drugim modelima višeg kalibra. Unutar njih, moguće je i skidati karte za offline navigaciju, no za offline navigaciju preferiramo Nokijine Here+ karte čija je pokrivenost Hrvatske odlična, a karte zauzimaju oko 300 MB. GPS lokaciju na S6 Edge dobivali smo veoma brzo, makar bi se nalazili pod oblacima.

Uredski paket

Kao i kod drugih Samsungovih Lollipop modela, pronašli smo folder s Microsoftovim aplikacijama, ali među njima nije bilo Officea. Predinstalirani OneDrive nudi pak velikih 100 GB pohrambenog prostora na dvogodišnje korištenje. Microsoftov smo Office skinuli putem Google Play Storea, a njime smo bez ikakvih problema otvarali i kompleksnije .docx dokumente. Kao i kod web browsera, visoka rezolucija omogućuje čitanje teksta bez previše zumiranja.

Organizator i alarm

S Planer već godinama nalazimo na Samsungovim modelima kao zamjenu za Androidov kalendar, no u Lollipop verziji posebice je zanimljiva ikona koja se mijenja shodno danu pa tako prikazuje današnji datum i dan u tjednu. Ostatak aplikacije je pak konvencionalniji, nudi pregled po godini, mjesecu, tjednu, danu i prema rasporedu unosa. Unosi se pak mogu sinkronizirati s računima u oblaku, Googleovim i Samsungovim.

 

Sat, slično kao i ikona kalendara, mijenja se zavisno o dobu u danu, no ne u realnom vremenu, već tek pri pojavi, tj. iscrtavanju na ekranu. Ostatak aplikacije također je konvencionalan te nudi konfiguraciju više alarma koji se mogu ponavljati, svjetsko vrijeme, štopericu i odbrojavanje vremena.

Aplikacije i igre

Samsungov TouchWiz, ozloglašen po velikoj količini nepotrebnih aplikacija, u Lollipop verziji je veoma istesan. Više ne nalazimo predinstalirani ChatOn, kojeg se na prošlim verzijama nije moglo deinstalirati, no sve su aplikacije koje su nekad dolazile uz Samsungove modele dostupne unutar Samsungove vlastite trgovine za aplikacije. Od predinstaliranih aplikacija istaknuli bismo S Health, jednak onome s drugih Samsungovih modela te Smart Remote daljinski upravljač kojeg je moguće sinkronizirati i s EPG rasporedom emitiranja, ali na žalost ne i za hrvatske programe.

 

Na S6 Edge instalirali smo zahtjevne World of Tanks i Star Wars KOTOR koji su radili odlično, bez ikakvih zastajkivanja i s veoma brzim učitavanjima. Unutar World of Tanks imali smo velikih 60 FPS, bez primjetnih padova u brzini, čak i pri zagrijavanju uređaja koje je primjetno kod Snapdragon 810 modela. Pri igranju zahtjevnih igara, 50% baterijskog kapaciteta ispraznili bismo  za manje od 1 sat.

Cijena za Samsung Galaxy S6 Edge

Za vrijeme našeg testiranja u travnju 2015. cijena za Galaxy S6 Edge je 6.999 kuna.

Cool faktor

Zaobljeni ekran S6 Edgea isticat će ovaj model ne samo od ostalih Android uređaja već i od Galaxyja S6 za kojeg očekujemo velike prodajne brojke.

Zaključak testa

Spram Galaxyja S6, S6 Edge nudi manje promjena. Jednaka odlična kvaliteta izrade i kamere su ostali, kao i veoma dobar ekran. Ekran pak ima poneke mušice u prikazu, slične kao na Note Edgeu. Ergonomija je diskutabilna tema, budući da je S6 Edge teže držati u ruci, no doima se kao najtanji mobitel s kojim smo se susreli. Međutim, sve češće implementirano side-swipeanje, poput otvaranja bočnog, hamburger menija, pada lakše. Ostatak dojma S6 Edgea, poput softvera, gotovo se ne razlikuje od normalnog S6. Malena razlika je dobrodošla, budući da je Lollipop TouchWiz najbolji Samsungov redizajn Androida do sada.

 

Plus

+ Brzina

+ Izrada

 

Minus

- Baterija

- Nema microSD slot

- Nije vodootporan kao prethodnik

- Upitna ergonomija spram S6

Konkurencija - Apple iPhone 6

Kao i regularni S6, S6 Edge jednostavno se mora usporediti s Appleovom perjanicom. Oba modela su veoma tanka, no ipak se S6 Edge doima još tanjim nego iPhone 6. Iako nije među najboljim autonomijama koje Android može ponuditi, S6 Edge i dalje ima nešto bolju autonomiju nego iPhone. Kamera S6 Edgea broji dvostruko više piksela, a ekran čak četverostruko. iPhoneov konvencionalniji ekran ima i ujednačeniji prikaz. S6 Edge za sličnu cijenu nudi više memorijskog prostora, a oba modela je moguće opremiti sa 128 GB memorije.

iPhone 6 je dostupan za 6.599 kuna (travanj 2015.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1428548191.jpg

Konkurencija - HTC One M9

One M9 prema specifikacijama nije daleko od S6 Edgea. Oba imaju osmojezgrene čipsetove i 3 GB RAM memorije, a na oba modela pohrana kreće od 32 GB. Samsung nudi više opcija za količinu ugrađene memorije, no M9 nudi proširenje memorije microSD karticom do 128 GB. Iako HTC-ova kamera nudi nominalno više piksela, pretpostavljamo da se radi o jednakom Sonyjevom 20,7-megapikselnom modulu koji sudeći prema preliminarnim testovima nudi bolju kvalitetu slika na Galaxyju S6 Edge. M9 pak u metalnom kućištu skriva nešto veću bateriju od 2840 mAh. Cijena za M9 još uvijek nije formirana (travanj 2015.).

 

©Mobil.hr, 04/2015.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1428550644.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori