Testovi mobitela

SAMSUNG Galaxy S Advance

Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance Galaxy S Advance
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Frekvencija 900 / 1800 / 1900
Dimenzije uređaja (mm) 123,2 x 63 x 9.7
Masa uređaja (g) 120
Ekran i tipkovnica
Rezolucija ekrana 480 x 800
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Memorija
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 5 megapiksela (2592 x 1944)
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
WAP Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1500
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Dodatno Android Gingerbread v.2.3.6, STE U8500 čipset, dvojezgreni 1 GHz Cortex-A9 procesor, Mali-400 MP gpu
Gdje kupiti
Cijena 2.698 kn
Info Samsung Hrvatska


062/726-7864
http://www.samsung.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Hibrid Galaxyja S
Autor: Branko Kos

Galaxy S Advance je uređaj koji je lansiran kao zadnja inačica prve linije serije Galaxy S

Iz najpoznatije linije korejske tvornice svjetlo dana ugledao je još jedan Galaxy uređaj, ovog puta označen s imenom S Advance I9070. Popularna Galaxy S serija nastavlja živjeti puno duže nego njezin original, a u Samsungu su procijenili kako se taj koncept i dalje može prodavati. U odnosu na Galaxy S I9000, Galaxy S Advance I9070 donosi isti ekran, nešto više RAM memorije, istu stražnju kameru te bolju prednju kameru. Naravno, tu je i novija verzija Android OS-a te noviji dual core procesor.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351229670.JPG

Sadržaj pakiranja

U osnovnom pakiranju ovog modela nije bilo odstupanja u odnosu na konkurenciju pa tako u pakiranju dobivamo tek ono najpotrebnije za korištenje. Putni punjač zajedno s kabelom za povezivanje s računalom te slušalice koje reproduciraju solidan zvuk.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351229831.JPG

Ergonomija, dizajn i izrada

Ergonomski, uređaj na prvu djeluje malo prekockasto, ali to je ono što je dobro poznato za ovu seriju. Iako je udarni model S3 zaobljenih rubova, S Advance je ostao na onom prvotnom obliku Galaxy serije. Dimenzijama prihvatljiv za džep 123,2 x 63 x 9,7 mm, a masom ugodan za držanje u ruci s 120 grama. Kao i svaki model Galaxya i S Advance je napravljen od finih materijala.

 

Čvrsta plastika i staklo s prednje te plastika u imitaciji kevlara sa stražnja rade kompaktnu cjelinu koja djeluje vrlo fino. Osim toga ono što podiže izgled uređaja je i aluminijski obrub. Home tipka je pravokutnog oblika što na prvi mah daje do znanja kako se uređaj razlikuje od Galaxy S-a te vuče malo više na noviji Galaxy S2.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351230180.JPG

Ekran i tipkovnica

Ekran je Super AMOLED s 4,0 inča dijagonale što u današnje vrijeme i nije iznimno velik zaslon. Ipak je vrlo velik broj uređaja današnjice premašio dijagonalnu veličinu od 4 inča no ruku na srce i sa ovim ćete uređajem iznimno ugodno raditi bez obzira radi li se o pretraživanju Interneta, komuniciranju preko društvenih mreža, igranju igara ili pisanju velikog broja tekstualnih ili e-mail poruka.

 

Rezolucija je  800x480 piksela s 233 ppi upotpunjeno s 16 milijuna boja. Slika je oštra i jasna. Korištenje uređaja na suncu zahvaljujući izvrsnom kontrastu je vrlo ugodno. Tipkovnica je klasična dodirna s vrlo dobrim odazivom i dosta velikim tipkama.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351230208.JPG

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Uređaj je pokretan Android operativnim sustavom i to verzijom 2.3 Gingerbread o kojoj ne treba puno pisati s obzirom na njezinu implementaciju u mnogim uređajima današnjice. Ipak nadogradnja na Ice Cream Sandwich (4.0) bio bi izvrstan potez. Mogućnosti su velike zbog otvorenosti operativnog sustava.

Sam sustav radi brzo, bez zadrške i zastajkivanja prilikom prelazaka među izbornicima. Korisničko sučelje Touch Wiz na ovom uređaju djeluje već pomalo zastarjelo u odnosu na novije Android uređaje današnjice, posebno osvrnemo li se prema novoj Xperia NXT seriji i njezinom Timescape sučelju.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351230236.JPG

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik je praktički neograničen i pritom u svaki kontakt možete dodati po nekoliko brojeva e-mail i kućnih adresa, poslovnih informacija te naravno sliku koju poželite, no realno gledajući to i nije neka novost u današnje vrijeme. Zato je bolje da se posvetimo sinkroniziranju kontakata te napomenemo kako je moguće putem Outlooka no i putem Gmail accounta.

 

Društvene mreže su zastupljene putem aplikacija u Android Marketu pa će tako globalno najzastupljeniji Facebook naći mjestu i u vašem džepu tako da ćete momentalno postavljati statuse, slike vama dragih osoba ili lokacija kako bi vaši prijatelji znali sve o vama. Osim toga tu je i popularni Tweeter, kao i MySpace. Upisivanjem korisničkog imena i Google e-mail lozinke cijeli će telefon biti sinkroniziran sa svim podacima koje imate na Gmailu.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351230280.JPG

E-mail i poruke

Sinkronizacija e-mail klijenata u svakom je Android telefonu odlično riješena. Isto možemo reći i kod testa ovog uređaja. Brzina pisanja kako e-mailova tako i poruka uvjetovana je jako dobrom dodirnom tipkovnicom s kojom će se svatko snaći vrlo brzo. Osim Gmaila moguće je unijeti i bilo koji drugi e-mail račun, bilo poslovni ili privatni.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351230309.JPG

Procesor, memorija

Samsung Galaxy S Advance uređaj posjeduje dvojezgreni procesor 1 GHz Cortex-A9 sa 768 MB RAM-a koji radi vrlo dobro, no uz igranje ponekih igara osjetili smo zadršku u radu s blagim smrzavanje slike na maksimalno sekundu. Interna memorija uređaja na testu bila je 8 GB s mogućnošću proširivanja microSD karticom do 32 GB što će vjerujemo biti dovoljno svima. Ipak nama je puno draže da uređaj ima veću internu memoriju jer je s nje očitavanje podataka puno brže nego putem vanjske proširive memorije.

Samsung Galaxy S I9000 imao je jednojezgreni procesor, također na taktu od 1 GHz, nešto manje RAM memorije (512 MB), također 2 GB ROM memorije.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351230653.JPG

Baterija i trajanje

Baterija je Li-Ion od 1500 mAh koja nam je poslužila puna 3 dana na testu, s manje intenzivnim korištenjem. U specifikacijama njena je autonomija deklarirana na 550 h u stanju čekanja i 7 h i 20 min razgovora. S intenzivnijim korištenjem uređaja morali smo svaku večer posegnuti za punjačom.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351231046.JPG

Multimedija, FM radio, glazba

S obzirom  na kombinaciju vanjske i unutarnje memorije moramo priznati kako će S Advance biti zasigurno multimedijski uređaj s pregršt sadržaja, od glazbe preko slika te igara i aplikacija. FM radio je podržan i radi sa stereo slušalicama dok je glazbu moguće puštati i preko zvučnika koji reproducira solidan zvuk.

Fotoaparat i video

Implementirani stražnji fotoaparat s rezolucijom od 5 megapiksela te rezolucijom od 2592 x 1944, autofokusom i jakom LED bljeskalicom te upotpunjen izvrsnom stabilizacijom slike radi dobre, ali ne i izvrsne slike. Naime puno su bolje nego kod Galaxy S modela, ali ipak je kamera od 5 megapiksela već prošlost na tržištu pametnih telefona.

 

Uređaj nema vrhunsku optiku pa tako slike imaju dosta šumova i nekad ispadaju mutno. Prednja kamera za video telefoniranje i fotkanje samoga sebe sada je 1,3 megapikselna, za razliku od one na modelu Galaxy S koji ima VGA od 0,3 megapiksela.

 

Ono što je vrlo dobro na uređaju je video snimanje u HD rezoluciji, ali tek 720p. Video snimke puno su bolje kvalitete od napravljenih fotografija.


Fotografirano s Samsung Galaxy S Advance uređajem

 

 

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351231112.JPG

Povezivost i Internet pretraživač

Pregledavanje Interneta je zbog veličine zaslona vrlo ugodno. Većinom smo se spajali putem Wi-Fi modula iz razloga što je veza brža, a pritom je i neke aplikacija s Play Storea nemoguće skinuti ako su velike ukoliko niste spojeni preko istoga. Osim klasične Wi-Fi podrške S Advance ima i Bluetooth v2.1, te Wi-Fi HotSpot koji je u današnje vrijeme postao vrlo zgodna funkcija za sve korisnike tableta bez 3G modula.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351231135.JPG

Benchmark test

Za potrebe Benchmark koristimo 2 testera – Quadrant i Vellamo. Rezultati na Quadrantu prikazuju ono  što smo realno gledajući i sami zaključili. Naime, ovaj je uređaj pri sredini ljestvice s ne prevelikih 2963 boda i  to dosta ispod vrlo dobrog HTC One X.

 

Po Vellamo testu Galaxy S Advance je ostvario 856 bodova što ga svrstava ispod Motorole Xoom i Sony Ericsson Xperia Arca. Zaključak viđenog testiranja je da Galaxy S Advance spada u srednju klasu uređaja.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351232063.JPG

Navigacija

Navigacija se oslanja na Google mape, a to je već viđeno rješenje. Zaslon od 4 inča dovoljno je velik da od Galaxy S Advancea napravimo ozbiljan i pouzdan navigacijski uređaj. Naravno, tu je i Market te velik broj besplatnih i plaćenih navigacijskih sustava.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351232083.JPG

Uredski paket

Uredske aplikacije nezahvalno je izdvajati jer nas Android ne ograničava na implementirane aplikacije već putem Android marketa možemo odabirati iste prema preferencijama korisnika.

Kako je ovaj uređaj namijenjen prvenstveno za veliku zabavu i multimediju i za poslovne korisnike on je jednako jak. Implementirani Office paket omogućava rad s najkorištenijim oblicima datoteka danas (Word, Excel, Powerpoint) dok će s instalacijom Kingsoft officea datoteke poprimiti jednu drugu dimenziju.

Organizator i alarm

Klasičan za Android OS, organizator funkcionira brzo, dobro i jednostavno. Kalendar, obveze, bilješke, glasovne naredbe i alarm glavna su obilježja organizatora, no to su sve već uobičajene funkcionalnosti koje poznaje gotovo svaki korisnik te je njih nepotrebno detaljno objašnjavati osim spomenuti da je raspored upisivanja obaveza dobro riješen i s njim je jednostavno upravljati dnevnim obavezama i sastancima.

 

Sastanke je moguće pregledavati na dnevnoj, tjednoj, mjesečnoj ili godišnjoj bazi. Dodavanje novih događaja je iznimno jednostavno te je moguće i dodati podsjetnik za novostvoreni događaj.

Aplikacije i igre

Govoreći o aplikacijama i igrama u uređajima ovakvih moćnih softverskih sposobnosti prvotno treba napomenuti da su njegova ograničenja iznimno velika. Naravno da u ovom segmentu glavnu riječ vodi Play Store, on-line trgovina s više od 500.000 aplikacija s poslovnim, zabavnim, korisnim i beskorisnim sadržajem koje će vaše vrijeme prikratiti kad god to poželite. Instalacijom trial verzije igre Need For Speed vidjeli smo da u radu ipak ima malo zadrške, no vrlo smo se dobro zabavili.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351232370.jpg

Cijena za Samsung Galaxy S Advance

Cijena uređaja u slobodnoj prodaji košta 2.698 kn. Ima ga i u ponudi operatera tako da ga se zavisno o tarifnim paketima može i nabaviti za znatno nižu cijenu.

Cool faktor

Mogli bismo reći da je Cool faktor ovog telefona definitivno stražnja strana, ali ipak nju neće svatko primijetiti. Izvrsna izvedba stražnjeg dijela ujedno je i najbolji element vanjskog izgleda cijelog uređaja.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351232149.jpg

Zaključak

Samsung Galaxy S Advance je uređaj koji tehnički gledano daje apsolutno sve što je u današnje vrijeme potrebo jednom dobrom smartphoneu. Ipak, to je za klasu niže u odnosu na mnoge konkurente posebno pritom misleći na korisničko sučelje i fotoaparat. Naše je mišljenje da ovaj uređaj neće u slobodnoj prodaji biti česti odabir no da će ga uz dobru cijenu uz produljenje ugovora odabrati mnogi.

 

Ukoliko ste prije dvije godine željeli Galaxy S, ali si ga niste kupili, sada je konačno i krajnje vrijeme jer uređaj je i dalje dovoljno dobar za izvršavanje većine današnjih funkcionalnosti, a nije niti previše zastario.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1351232403.jpg

Plus i minus

+ Kvaliteta kućišta

+ Kompaktnost

+ Super AMOLED zaslon

 

- Tehnički zastarjelo Touch Wiz sučelje

- Video snimanje samo HD 720p

- Starija verzija Android OS-a

Konkurencija

HTC One V


 
HTC One V uređaj je koji je cijenom gotovo isti kao Galaxy S Advance. Čak su i tehničke karakteristike dosta slične, ali ima 0,3 inča manji zaslon, no HTC je pogonjen novom verzijom Android OS-a (Ice Cream Sandwich). Ono što je veliki minus kod HTC-a je manja interna memorija i to duplo.
 
LG Optimus L5

 
LG Optimus L5 je korejski konkurent koji uz znatno nižu cijenu daje jednaku kameru, slabiji procesor od 800 MHz i manje memorije, ali najnoviju verziju OS-a ICS 4.0. Zaslon je jednake veličine dijagonale, ali s manje piksela (320x480). Nema prednju kameru.

 

 

 

Komentari

mario

07. travnja 2013 - 20:35 Prijavi neprimjeren komentar

Nerazumijem što imate protiv touchwiza.Isprobao sam razne launchere i nisu mi ništa bolji dapače ima puno lošijih.

Odgovori