Testovi mobitela

SAMSUNG Galaxy Alpha

Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha Galaxy Alpha
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 08-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Dimenzije uređaja (mm) 132,4 x 65,5 x 6,7
Masa uređaja (g) 115
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Exynos 5 Octa 5430
Procesor Cortex-A15
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor Mali-T628 MP6
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,7
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir Super AMOLED
Pikseli po inču (ppi) 312
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 2 GB / 0 MB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 12 megapiksela (4608 x 2592)
Rezolucija prednje kamere 2,1 megapiksela (1920 x 1080)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 3840 x 2160
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1860
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno ANT+, procesor: Quad-core 1,8 GHz Cortex-A15 & quad-core 1,3 GHz Cortex-A7, Dropbox 50 GB
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 32
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 23401
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Shoping
Cijena 4999 kn
Gdje kupiti
Cijena 4999 kn
Info Samsung Hrvatska


062/726-7864
http://www.samsung.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Samsungov metalac
Autor: Lucija Pilić

Samsung je za dvoboj s Appleovim iPhoneom 6 pripremio mobitel s (polu)metalnim kućištem

Samsung ne prestaje s eksperimentima sa svrhom otkrivanja mogućih poboljšanja postojeće linije proizvoda Galaxy. Njihov najnoviji eksperiment stigao u prodaju zove se Samsung Galaxy Alpha, a radi se o polumetalnom poluflagshipu. Samsung počinje koristiti i metal pri izradi svojih telefona - prvo je započeo s Galaxy Alpha, a zatim je predstavljen i Galaxy Note 4. Kako je eksperiment prošao na manjem metalcu pročitajte u opširnom tekstu u našem testu. Jasno, asocijacija na iPhone 6 je i te kako prisutna. Ipak, Alpha ima i svoju originalnost. Slijedi review...

Sadržaj pakiranja

Na test smo dobili samo mobitel, bez slušalica, punjača i ostale opreme. U službenom paketu očekujemo punjač i microUSB kabel.

Ergonomija, dizajn i izrada

Samsung Galaxy Alpha u isti mah izgleda i konzervativno i moderno. Točkasti uzorak na prednjoj i stražnjoj strani kućišta, pravilniji, pravokutni izgled te tipičan raspored gumba i utora (tipka za uključivanje/isključivanje na desnoj strani, tipke za pojačavanje/stišavanje glazbe na lijevoj, microUSB utor na donjoj, a 3,5 mm za slušalice na gornjoj strani) elementi su konzervativnog dizajna.

 

Moderni izgled postiže blago udubljenim (s bočnih strana), metalnim obrubom te redefiniranim izgledom i osjećajem (pritiskanja) tipaka. Mobitel odlično leži u ruci, a stražnji, elastični poklopac pobrinut će da i osobe znojnijih ruku ne osjećaju poteškoće u rukovanju mobitelom. Ispod poklopca nalazi se odvojiva baterija i utor za nanoSIM karticu. Samsung Galaxy Alpha nema utor za microSD karticu, odnosno mogućnost proširenja interne memorije.

Ekran i tipkovnica

4,7-inčni SuperAMOLED ekran rezolucije 1280x720p s gustoćom piksela od 312 ppi ponavlja klasično Samsungovo iskustvo kad su u pitanju ekrani za mobitele - vrlo svijetli prikaz živih (i zasićenih) boja. Možda nije FullHD kao kod Samsunga Galaxy S5, no svejedno pruža odlično iskustvo gledanja, s izvrsnim kutovima vidljivosti.

 

Ako ste upoznati sa Samsungovim mobitelima, tipkovnica vam neće predstavljati nikakvo iznenađenje. Čeka vas klasični QWERTZ raspored s mogućnošću dužeg pritiska na znakove c, d, s, z kako biste dobili dijakritičke znakove, odnosno gornjeg reda za brojeve. S responzivnošću tipkovnice i ekrana nismo imali nikakvih problema.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Samsung Galaxy Alpha radi na Androidovoj 4.4.4 verziji, uljepšanoj sa Samsungovim TouchWiz sučeljem. Sučelje je vrlo šareno i ima zgodne ikone, no zna biti prekonfuzno (browseanje u postavkama, npr.).

Sustav omogućava velike prilagodbe korisniku - od zaključavanja i mijenjanja teme zaslona (podržava otisak prsta) do obavijesti na zavjesi; sve se može prilagoditi u postavkama.

 

Mobitel se može svrstati pod srednju višu klasu, s pretenzijama na višu. Uređaj brzo i bez većih poteškoća otvara aplikacije i obavlja multitasking. S osmojezgrenim procesorom koji radi na 1,8 GHz takta i ima 2 GB RAM-a bilo bi čudo da je sporiji.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacije Imenik i Telefon su međusobno povezane pa se tako iz aplikacije Imenika možete lako prebaciti na Tipkovnicu/Telefon te vidjeti popis poziva. Također, ulaskom u Telefon lako možete doći do Favorita, staviti stari kontakt u omiljenu grupu ili stvoriti novi, s mnoštvom opcija za uređivanje. Također je moguće sinkronizirati brojeve s Googleovom listom. Kvaliteta poziva je vrlo dobra. Prilikom pozivanja na ekranu se prikazuju informacije o prethodno obavljenom pozivu s istom osobom te koliko je dugo trajao prethodni poziv.

 

Od društvenih mreža, Facebook i Twitter ćete morati skinuti s Play trgovine.

E-mail i poruke

U klijentima za e-mail poruke (E-mail i Gmail) nismo naišli na ništa novo. Još uvijek se radi o preglednim i potpuno funkcionalnim klijentima za pregledavanje e-pošte čije se sučelje nije mnogo promijenilo. Isto ne možemo reći i za Poruke, koje su ipak doživjele mali, ali značajan redizajn. Istaknuli bismo mogućnost zakazivanja poruka u određeno vrijeme te dodavanja prioritetnih pošiljatelja koji će uvijek čekati na alatnoj traci, čim uđete u aplikaciju.

Procesor, memorija

Samsung Galaxy Alphu pogoni snažan, osmojezgreni procesor na Exynos 5 Octa čipsetu i 2 GB RAM-a. Četiri jezgre rade na 1,8 GHz, a preostale četiri na 1,3 GHz.  To znači da u praktičnom radu nećete imati problema s brzinom rada, otvaranjem aplikacija i multitaskingom. Voljeli bismo znati (i usporediti) kako se ponaša američka inačica s jačim Snapdragon 801 čipsetom i Adreno 330 grafičkom karticom.

 

Interna memorija je "zaključana" na 32 GB, budući da ne postoji opcija njenog proširenja microSD karticom, no zato su tu razni online cloud servisi da spase stvar (na uređaju čak dolazi predinstaliran Dropbox).

Benchmark test

Na benchmark testovima, Samsung Galaxy Alpha prolazi jako dobro. Quadrant Standard mu daje 23.401 bodova, Vellamo Browser (Android preglednik) 3013 bodova, Vellamo Multicore 1731 bodova, Vellamo Metal 1563 bodova, a AnTuTu 49025 bodova.

 

Vrijeme uključivanja uređaja je za 32 sekunde, isključivanje za 5 sekundi, a uključivanje kamere za 1,8 sekundi.

Baterija i trajanje

Baterija od 1860 mAh će izdržati cijeli dan pod punim opterećenjem. S maksimalnim osvjetljenjem i najjačim zvukom te upaljenim Wi-Fijem, baterija nam se za dva sata rigoroznog korištenja (pola sata gledanja videa, pola sata igranja, pola sata surfanja i pola sata slušanja glazbe) smanjila za 28%. Vrijeme punjenja nas je jako iznenadilo. S 3rd party punjačom (jer, kako smo već spomenuli, nismo dobili originalni) baterija se od 0 do 100% napunila za sat vremena i 40 minuta.

Multimedija, FM radio, glazba

Unatoč tome što ima 720p ekran, gledanje filmova na ovom mobitelu predstavlja pravi užitak. Uz već spomenutu dobru svjetlinu, boje i kutove vidljivosti, Samsung Galaxy Alpha nema nikakvih problema s pokretanjem .avi, .mkv i .mp4 videa sa SD, 720p i FullHD rezolucijom (testirano na MX Playeru). Jedino biste mogli naići na probleme s videima s AC3 zvučnim kodekom.

 

Osim vizualne komponente, audio reprodukcija je također na visokom nivou. S Appleovim slušalicama bila nam je bolja i glasnija nego na samom iPhoneu 6. Zvučnici su isto tako bili glasni, ali ih je pratio problem kreštavosti. Što se same aplikacije za glazbu tiče, nećete naići na znatne pomake. Svrstava pjesme po popisima, izvođačima, albumima i mapama, a možete joj pristupiti putem drugih uređaja.

 

Na žalost, Samsung Galaxy Alpha nema FM radio pa ćete morati skinuti neku online varijantu. Nama se najviše sviđa TuneIn Radio.

Fotoaparat i video

Oni koji traže dobru kameru na svom mobitelu, neće se razočarati sa Samsung Galaxy Alphom. Stražnja 12 MP kamera snima odlične, oštre fotke u dnevnim uvjetima i zatvorenim prostorijama. Na noćnim slikama, normalno, prisutan je šum, no svejedno smo ostali ugodno iznenađeni kvalitetnim osvjetljenjem i prikazom fokusiranog objekta. Uz kvalitetnu kameru, tu su i brojne opcije podešavanja (stabilizacija, efekti, na žalost ne i ISO) te naknadnog uređivanja fotki u aplikaciji Studio. Treba istaknuti i mogućnost snimanja 4K videa s 30 sličica u sekundi koja nenormalno guta kapacitet memorije. Prednja kamera od 2,1 MP solidno obavlja svoj posao za selfieje i videopozive.

 

Fotografirano sa Samsungom Galaxy Alpha:

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1413915927.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1413916170.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1413916243.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Uređaj dolazi s mogućnošću spajanja na LTE i WiFi (te obadvije mreže istodobno za brže skidanje) veze, a s drugim uređajima se možete spojiti preko Bluetootha i NFC-a. Pretraživali smo Internet s Chrome preglednikom i sve je išlo kao podmazano. Prebacivanje između više preglednika, instantno zumiranje i učitavanje elemenata pri brzom skrolanju nisu predstavljali nikakav problem za Alphu.

Navigacija

Uz pomoć GPS-a, Googleove Karte će vas točno i brzo locirati, no Navigaciju ćete morati skinuti s Play trgovine. U vrijeme kad drugi proizvođači mobilnih OS-ova stavljaju fokus na karte i navigaciju, ne razumijemo zašto ju Google izbacuje iz svog Android paketa.

Uredski paket

Google u zadnje vrijeme snažno želi progurati svoju Disk uslugu. Međutim, mobilnoj verziji dotične nedostaje još mnogo rada i uljepšavanja da bi se mogla nositi s provjerenim aplikacijama poput WPS-a (prethodno znanog kao Kingsoft Office). Osim bugova u učitavanju novih dokumenata, zamjeramo joj poznatu Android shemu "skidanja aplikacija unutar aplikacija", najbolji način za živciranje korisnika. Naime, dokumente slobodno možete pregledavati, ali za njihovo uređivanje i stvaranje morat ćete preuzeti od jedne do tri zasebne aplikacije.

Organizator i alarm

S Planer je ponajbolji virtualni rokovnik za praćenje događaja i zapisivanje važnih sastanaka. Uvijek nas oduševi prikazom nadolazećih obaveza za naredni mjesec (ne i obavezama!!!), a može se sinkronizirati s Googleovim i Facebookovim kalendarom.

 

Aplikacija Sat sadrži alarm, svjetsko vrijeme, štopericu i mjerač za odbrojavanje. Alarm se može pohvaliti osnovnim setom za podešavanje (dan/i u tjednu, ponavljanje, melodija) i ne zvoni kad je mobitel ugašen.

Aplikacije i igre

Samsung je na primjeru Alphe odlučio prekršiti još jednu vrlo bitnu tradiciju - bloatware. Dobro ste pročitali, na ovom modelu nema hrpe aplikacija koje nikad nećete upaliti. Štoviše, smatramo da će se korisnici dosta dobro zabaviti sa softverom poput Flipboarda, odnosno da će imati koristi od Dropboxa.

 

Od igara, s Play trgovine skinuli smo Fast Finger, koji se pokazao kao jednostavna, ali zarazna arkada za brzo ubijanje vremena.

Cijena za Samsung Galaxy Alpha

Cijena za Alphu u slobodnoj prodaji (u listopadu 2014.) je 4999 kuna. Kod mobilnih operatera, poput Vipneta, Galaxy Alpha je dostupna već od 19 kuna, uz potpisivanje ugovora na 24 mjeseca te plaćanje mjesečne pretplate od 500 kn + još 40 kn mjesečno za otplatu uređaja.

Cool faktor

Cool nam je metalni obrub koji mobitelu daje robusnosti i eleganciju.

Zaključak testa

Samsung Galaxy Alpha se na testu pokazao vrlo dobrim eksperimentom u pogledu ergonomije, dizajna i softverskog paketa te Samsungu dajemo palac gore za te odluke. Nadamo se da će taj pristup ponoviti kad sljedeće godine njihova "šestica" dođe na red. Metalni obrub telefonu daje dozu elegancije, skupoće i kvalitete izrade. Jedini veći prigovor kojeg možemo uputiti ovom alfa mobitelu je nedostatak utora za microSD karticu.

 

Plus

+ metalni dio kućišta, ergonomija

+ brzina rada

+ ekran

+ kamera

+ Samsung bez bloatwarea

 

Minus

- slabiji čipset za europsko tržište

- nema utora za microSD

Konkurencija - Apple iPhone 6

Žestoka konkurencija iz Applea dolazi u vidu najvećeg iPhonea do sad. Na prvi pogled skroman u pogledu specifikacija, Appleov pulen je ipak znatno jači i brži od Samsung Galaxy Alphe, no izvan ringa performansi, ova dva mobitela su prilično jednaka kad su u pitanju kvaliteta ekrana, kamere i baterije.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1413916273.jpg

Konkurencija - Nokia Lumia 830

Ni Nokia nije odoljela trendu izbacivanja slabijih modela flagshipova u rujnu. 830-ica se može pohvaliti 5-inčnim ekranom 720p rezolucije, četverojezgrenim 1,2 GHz Snapdragonom, 1 GB RAM-a, 16 GB interne memorije (koja je proširiva) i 10 MP kamerom. Baterija od 2200 mAh bi također trebala izdurati više od dan korištenja.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1413916574.jpg

 

 

 

Komentari

pero

09. prosinca 2014 - 22:18 Prijavi neprimjeren komentar

Alphina baterija ne valja pišljivog boba... u 8 sati mirovanja kapacitet padne sa 100% na 20%!! Je... ima štednju baterije i onda je jedina opcija crno bijeli ekran i max 6 aplikacija.. kome onda to treba odnosno čemu plaćati toliku cifru???

Joe

24. listopada 2014 - 21:10 Prijavi neprimjeren komentar

@picek
Dobro ajd, može se ovdje analizirat koliko god netko hoće, i svi su u pravu. iPhone 6 je recimo konkurencija z3 Compact zbog priblizno istih gabarita (ekrana primarno, posto je iPhone 6 općenito veći ako se ne varam) dok je 6+ izdanje ipak namjenjeno kao konkurencija flagshipova dimenzija ekrana 5" navise (S5, Z3, G3,...).
Mišljenja sam da je apsolutno pogrešno Compact modele Sonya uspoređivati sa S5 Mini i njegove konkurencije, jer su po performansama i općenitoj kvaliteti nebo i zemlja. Razlika je ogromna crno na bijelo, a i u "live" testiranju.

Stavljanje S5 mini i Z3 Compact u istu kategoriju prividno daje dojam da je Z3 Compact preskup izbor, a u stvarnosti nudi puno, puno više. Stvarno je prevelika razlika.

picek

23. listopada 2014 - 22:30 Prijavi neprimjeren komentar

@Joe BTW, Z1 Compact mi je bio puuuno bolji od S5 minija po stvarnim performansama, a vjerujem da bi i Z3 bio od Alphe, čisto zato što je to punokrvni umanjeni flagship, dok je Alpha nešto između. :)

picek

23. listopada 2014 - 22:28 Prijavi neprimjeren komentar

@Joe Zanimljivo razmišljanje. Meni se ipak čini da je Samsung izdao ovaj model više radi direktne borbe sa šestim iPhoneom i testiranja nekih stvari poput metalnog kućišta i Exynos čipseta, nego radi direktne konkurencije s Compactom Z3. U konkurentne modele možemo staviti samo dva mobitela tako da svu moguću konkurenciju nije moguće spomenuti.

Joe

23. listopada 2014 - 12:43 Prijavi neprimjeren komentar

@picek
Smatram da je moj trenutni Z1 Compact u svakoj kategoriji osim veličine ekrana između S5 Mini i S5 (0.4" manji ekran), tako da objektivno govoreći, ne razumijem kako Z3 Compact ne spada u ovu kategoriju (0,1" manji ekran od Galaxy Alphe, sve ostale karakteristike su ili jednake, ili bolje). Z3 Compact je bliže Alphi i iPhoneu 6 od gore navedene Nokie, koja ekranom od 5" ipak malo odskače od ostatka ekipe. Alpha je očiti Samsungov ulazak u konkurenciju s Compact modelima Sonya gdje dosad konkurencije nije bilo. Just my 2 cents.

1 2

Odgovori