Testovi mobitela

SAMSUNG Galaxy A5

Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5 Galaxy A5
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 02-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 4G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 139,3 x 69,7 x 6,7
Masa uređaja (g) 123
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 306
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir Super AMOLED
Pikseli po inču (ppi) 294
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4128 x 3096)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2300
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno ANT+ podrška, Corning Gorilla Glass 4, Active noise cancellation s dediciranim mikrofonom
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 20
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 11979
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 3199 kn
Info Samsung Hrvatska


062/726-7864
http://www.samsung.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Šareni metalac
Autor: Ivan Češković

Testirali smo hibrid poznate S serije i djelomično metalne Alphe. Saznajte kako se hibrid proveo na testu

10.03.2015.

 

Samsung, mogli bismo reći i najveći div danas u svoju ponudio ubacio je još jedno slovo abecede. Serija „A“ nastala je kao svojevrsni križanac Galaxy „S“ serije i Galaxy Alpha modela. Sama serija je direktni suparnik već poznatoj seriji Galaxy S Mini modela. Donosimo detaljan test / review Samsung Galaxy A5.

Sadržaj pakiranja

Uređaj dolazi u kutiji plave boje s već uobičajenim stvarima. Osim uređaja u kutiji ćete pronaći punjač. USB kabel duljine 100 cm, slušalice, uputstva i dodatak za vađenje SIM kartice.

Ergonomija, dizajn i izrada

Galaxy A5 se može pohvaliti s jako dobrom ergonomijom. Zahvaljujući dimenzijama od 139,3 x 69,7 x 6,7 milimetara uređaj leži odlično u ruci i ne ostavlja dojam da posjeduje ekran veličine 5 inča.

 

Dizajn uređaja podsjeća na Note 4, no ovdje su korišteni posve drugačiji materijali. Stražnja strana i bočni rubovi su u jednome komadu metala i moramo pohvaliti Samsung kako je odlično uspio manevrirati tim komadićem aluminija i napravio savršen posao.

 

Uređaj teži 123 grama i uz debljinu od svega 6,7 grama ostavlja dojam kao da će se lako slomiti, no prvim dodirom shvaćate da to nikako nije tako. Uređaj je čvrst i nema nikakvog škripanja i slično. Zapravo nema ni što škripati kad je cijeli metalan.

 

Na prednjoj strani su se uz ekran smjestile tri tipke, dvije kapacitivne i najveća Home tipka je fizička koja jedina malo zvecka na uređaju. Iznad ekrana se nalaze već standardno razni senzori i kamera.

Stražnji dio je rezerviran za kameru koja je izbočena i to je mana uređaja koji žele biti što tanji, a s druge strane u kućište je potrebno smjestiti cijelu mehaniku kamere. Uz kameru tu se nalazi LED bljeskalica i zvučnik.

Na bočnim stranama smjestile su se tipke za glasnoću i otključavanje uređaja te utori za nano SIM karticu i microSD karticu.

 

Na testu smo imali uređaj plave boje, a osim plave boje na tržištu se mogu pronaći još i bijeli, rozi, crni, srebrni i zlatni. Cijela paleta boja.

Ekran i tipkovnica

Uređaj posjeduje ekran veličine 5 inča s rezolucijom od 720 x 1280 piksela s otprilike gustoćom piksela od 294 ppi. Iako rezolucija nije fullHD nema problema u prikazu slike i to se zapravo ni ne primijeti. Kvaliteta prikaza slike je odlična, no kako to biva na Samsunzima boje su malo previše izražene. Samsung je tome doskočio i omogućio je prilagodbu u postavkama.

 

Tipkovnica je standardna Samsungova koju smo upoznali davnih dana. Tipkovnica uz mogućnosti predviđanja i ispravljanja teksta i tipkanja pomoću swypea nudi i dodatni brojčani redak koji može dobro doći. Tipkanje je izrazito precizno i brzo.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Galaxy A5 na žalost ne dolazi s Android 5 verzijom poznatijom kao Lollipop već dolazi s Kitkat verzijom inačice 4.4.4. Trenutno nema informacija o budućim nadogradnjama, no za očekivati je da će stići Lollipop nadogradnja.

 

Uređaj kako to biva na Samsungu donosi TouchWiz sučelje. Samo sučelje nije doživjelo promjene i ponekad uređaj u sučelju uspori, tj. pojavi se takozvani „lag“. To nije neuobičajeno za TouchWiz sučelje i dobro je poznato korisnicima Samsunga.

 

Početni zaslon donosi četiri ikone, odnosno četiri prečaca na dnu ekrana dok na gornjem dijelu možete izmjenjivati widgete. Skroz lijevi ekran rezerviran je za Flipboard. Nešto kao Blinkfeed na HTC-u. To je dio sučelja koji donosi vijesti iz svijeta. Osim one poznate teme s nijansama zelene i ljubičaste na izbor imate još nekoliko tema kojima možete osvježiti sučelje.

 

Ostatak sučelja poznat nam je otprije. Notifikacijska traka donosi razne prečace za paljenje i gašenje servisa. Ono što je doživjelo promjenu unatoč Kitkat verziji je popis posljednjih korištenih aplikacija. Popis je sada dizajna kakvog je na Lollipop verziji i omogućuje brži multitasking.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik ne donosi neke novosti već je sve viđeno. Kao i do sada kontakte je moguće grupirati u razne grupe, a na desnoj strani se nalazi abeceda za brže pronalaženje kontakata. Osim polja gdje se nalaze svi kontakti postoji i polje favorita gdje se nalaze često kontaktirane osobe, a polje logova nam prikazuje svaki poziv i svaku poruku koju smo primili i poslali.

Kvaliteta razgovora je dobra iako se ne bi požalili kada bi zvučnik mogao biti još glasniji. U glasnijoj okolini može vam se javiti poteškoća da slabije čujete sugovornika.

 

Uređaj ne pruža tako duboku integraciju društvenih mreža kao neki konkurenti, no dolazi s nekoliko uobičajenih aplikacija. One su Facebook, Google+ i Instagram.

E-mail i poruke

Kako smo navikli na svim Android uređajima tako i A5 dolazi s dvije aplikacije za elektroničku poštu. Jedna od njih je Samsung e-mail aplikacija u koju je moguće dodati bilo koji e-mail i vjerujemo kako će ova aplikacija zadovoljiti sve korisnike.

Druga aplikacija je Gmail aplikacija koja također omogućuje podršku za sve e-mail servise.

 

Aplikacija za poruke je doživjela redizajn i u odnosu na prethodnika sada je potpuno bijela s dozom plave koja zapravo prevladava svugdje u malim dozama. Aplikacija ne pruža ništa novo osim novog dizajna.

Procesor, memorija

Galaxy A5 posjeduje čipset Snapdragon 410 u kombinaciji s četverojezgrenim procesorom takta 1,2 GHz. Uz njih tu se nalazi 2 GB radne memorije koje pružaju ugodnost u radu. Prilikom korištenja nismo primijetili neke probleme u radu i specifikacije se dostojno brinu kako bi se sve odvilo u redu. Jedina boljka je povremeni „lag“ u TouchWiz sučelju koji smo spomenuli ranije.

U pogledu pohrane podataka uređaj dolazi sa 16 GB interne memorije od čega je korisniku dostupno nešto manje od 12 GB. Uz nju, uređaj ima podršku i za microSD memorijske kartice do 64 GB.

Benchmark test

Benchmark testiranje smo odradili na tri aplikacije, 3D Mark, Vellamo i Antutu aplikacije. Prilikom testiranja na uređaju uz sve predinstalirane aplikacije bilo je instalirano nekoliko aplikacija koje smo koristili.

 

U Quadrant  aplikaciji uređaj je postigao 11.979  bodova i tim rezultatom se smjestio na vrh tablice. Razlog zašto je na vrhu je taj jer tablica unutar Quadrant aplikacije nije dugo osvježena. Uređaj se smjestio u srednji rang, malo ispod HTC One M7 prema našoj tablici.

 

U Vellamo aplikaciji na dijelu testa određenom performansama uređaj je postigao 875 bodova. Ako bismo ga usporedili s nekim Samsungom onda bi se on našao iznad Galaxy S4 modela i ispod Galaxy S5, u zlatnoj sredini.

 

U Antutu aplikaciji Note 4 je postigao 21.539  bodova i smjestio se opet malo ispod HTC One M7.

Baterija i trajanje

Uređaj posjeduje bateriju kapaciteta 2300 mAh. Na prvi pogled ovo je stvarno malena baterija kada se uzme u obzir veličina ekrana, no zahvaljujući manjoj rezoluciji i slabijem čipsetu baterija je sasvim dostojna da vas progura kroz dan korištenja prosječnog korištenja. Ako ćete već imate upaljen 4G to postaje upitno. Kad se u kombinaciju ubace i igre onda već dolazi do nemogućnosti da baterija izdrži jedan dan. Zbog unibody dizajna bateriju nije moguće izvaditi.

Multimedija, FM radio, glazba

Aplikacija za glazbu je razvrstana u nekoliko tabova tipka pjesme, albumi, izvođači i slično. Popis se nalazi na vrhu i najveća mana aplikacije je prelaženje iz jednog taba u drugi. Na žalost, to nije moguće pomicanjem prsta bilo gdje u stranu već se mora isključivo kliknuti na naziv taba, a to je često nepraktično jer se sami tabovi nalazi na vrhu ekrana.

U postavkama postoji nekoliko zanimljivih opcija, a Smart Volume je jedna od njih. Naime, kada je ova opcija uključena uređaj sam regulira glasnoću kako bi svaka pjesma bila u jednakoj razini glasnoće.

 

Ekvilajzer je napredan i osim podešavanja zvuka postoji i mogućnost odabira efekta kao npr. pravi amp, koncertna dvorana, virtualni 7.1 i slično.

FM radio nije podržan, kao i kod drugih Galaxyja.

Kvaliteta reprodukcije zvuka je dobra. Zvučnik je glasan, detalji u zvuku postoje, no najveća mana je pozicija zvučnika - smješten je na poleđini.

Fotoaparat i video

Galaxy A5 posjeduje stražnju kameru veličine 13 MPx s LED bljeskalicom. Prednja kamera se nema također ničega posramiti. Ona je veličine 5 MPx. Za selfije će biti i više nego dovoljna.

 

Brzina okidanja slika je odlična i slike ispadaju vrlo čiste s mnoštvom detalja. Kvaliteta fotografija je iznenađujuće dobra i u uvjetima slabijeg osvjetljenja. Aplikacija za fotografiranje je bogata opcijama. Pruža one osnovne opcije za podešavanje kvalitete, no na usluzi se mogu naći razni dodatni paket. Dodatni paketi se mogu skidati s interneta, tj. sa Samsungovov internog izvora jednim klikom. Ti paketi omogućuju razne dodatke kao noćno slikanje, stražnja kamera selfie mod, panorama i slično.

Najveća mana kamera je što je izbočena iz kućišta i s korištenjem će se oštetiti. Ako ne staklo, tada rubovi.

 

Videozapise je moguće snimati u kvaliteti od 1080p s 30 FPS (slika u sekundi). Kvaliteta je super. Videi su glatki, oštre slike i bogati detaljima.

 

Fotografirano sa Samsung Galaxy A5

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1MqMg8L

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426084104.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426084124.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426084143.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Uređaj posjeduje sve načine povezivanja osim infracrvenog porta. U metalnom kućištu su Wi-Fi, LTE, Bluetooth 4.0, GPS, NFC.

 

Uređaj dolazi s dva internetska pretraživača. Prvi je Samsungov pretraživač koji se u praksi pokazao kao mnogo brži i responzivniji od Chromea koji dolazi kao drugi pretraživač.

Navigacija

Uređaj ne dolazi s nekim navigacijskim paketom osim Google mapa. Kako se radi ipak o premium klasi uređaja i to dokazuje sa svakom stavkom Samsung je trebao dodati neki navigacijski paket kao poklon korisnicima.

Uredski paket

Iako se radi o premium uređaju moramo priznati kako je dio uredskih aplikacija izostao. Jedine uredske aplikacije koje se nalaze u uređaju su aplikacije za bilješke i diktafon. Za sve ostale aplikacije morat ćete posegnuti u Trgovinu Play.

Organizator i alarm

Organizator se nalazi unutar kalendara, a sve je skriveno u aplikaciji naziva S Planer. Aplikacija pruža podijeljeni prikaz. Gornja polovica ekrana zauzima kalendar, a donja polovica je podređena aktivnostima. Aplikacija osim ovog pruža intuitivan odabira dana. Dovoljno je samo prstom micati lijevo ili desno i na kalendaru se mijenja odabira dana na drugi dan.

Alarm se nalazi unutar aplikacije za sat kako smo navikli i nema nekih novosti uz njega. No iako nema novosti, nismo uspjeli pronaći opciju gašenja alarma hardverskim tipkama.

Aplikacije i igre

Uređaj ne donosi neke dodatne aplikacije i za sve ostale morati ćete posjetiti Trgovinu Play.

Cijena za Samsung Galaxy A5

Cijena za Samsung Galaxy A5 je 3199 kn (ožujak 2015.)

Cool faktor

Cool je dizajn uređaja i materijali izrade.

Zaključak testa

Samsung Galaxy A5 je zanimljivi premium uređaj koji napada srednju klasu, zaključujemo našu recenziju. Uređaj je metalan i to mu pruža izniman i jedinstven osjećaj. Cijena uređaja je nešto malo viša od očekivane, no ako ga uhvatite na nekom popustu svakako će biti dobra kupnja. Osim odlične izrade uređaj pruža savršen sklad između specifikacija.

 

 

Plus

+ izrada

+ kamera

+ ekran

 

Minus

- ponekad se javi lag u sučelju

- home tipka zvecka

- stražnja strana sklona ogrebotinama

- cijena

Konkurencija - Sony Xperia Z3 Compact

Posljednji Compact iz Sonya je direktni konkurent. Iako je dulje vrijeme na tržištu Z3 Compact se nema čega posramiti već se može dičiti. Z3 je upakirao manji ekran, no zato ima bateriju koja danima izdrži.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426084159.jpg

Konkurencija - HTC Desire 820

Desire 820 je jedan od brojnih modela iz Desire serije. Specifikacijama ne odudara od Galaxy A5 uređaja i ono što ga najviše čini drugačijim je dizajn i veličina ekrana. Desire posjeduje ekran od 5,5 inča i mnogim korisnicima ovo može biti preveliko te će ih odvratiti od kupnje.

 

©Mobil.hr, 03/2015.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426084176.jpg

 

 

 

Komentari

mirsad

12. ožujka 2016 - 13:37 Prijavi neprimjeren komentar

Htc Desire 820 ima polumutnu sliku kod surfanja,a A5 savrseno ostru ko da se radi o 441ppi

Odgovori