Testovi mobitela

SAMSUNG Galaxy A5-2016

Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016 Galaxy A5-2016
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 12-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat6
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 144,8 x 71 x 7,3
Masa uređaja (g) 155
Operativni sustav Android 5.1.1 Lollipop
Chipset Snapdragon 615
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,50 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor Mali-T720MP2
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,2
Rezolucija ekrana 1080 x 1920
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir Super AMOLED
Pikseli po inču (ppi) 424
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 128 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4128 x 3096)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2592 x 1944)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.1)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2900
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou
Organizator Da
Dodatno Samsung Pay, Corning Gorilla Glass 4
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 33
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test AnTuTu (bodova) 26497
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 3.299 kn
Info Samsung Hrvatska


062/726-7864
http://www.samsung.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Entry-level S7
Autor: Ivan Luzar

Razlike između flagshipova i srednje klase su sve manje

31.03.2016.

 

Granice srednje klase se pomiču. Sony već dugo pomiče granice, a najnoviji primjer toga je i M5. Društvu za pomicanje granica se pridružuje i Samsung čiji Galaxy A5 u verziji za 2016. godinu djeluje kao klon njihova trenutnog flagshipa S7. Pročitajte detaljan test / review Samsung Galaxy A5 koji je u nazivu dobio oznaku 2016 kako bi se mogle vidjeti razlike u odnosu na prošlogodišnji A5.

Sadržaj pakiranja

Galaxy A5 2016 na test nam nije došao u kutiji namijenjenoj za prodaju, ali smo u njoj pronašli bijele slušalice i bijeli USB adapter koji posjeduje mogućnost brzog adaptivnog punjenja. Priloženi USB kabel je također bijele boje i tipične duljine od 100 cm.

Ergonomija, dizajn i izrada

Uzevši A5 u ruke, naprosto nismo mogli vjerovati da u rukama držimo srednje rangirani Samsungov model. Prošle generacije srednje-klasnih modela su uvelike kaskale u kvaliteti izrade za flagshipovima, no u ovoj generaciji situacija je drastično drugačija. Materijali iskorišteni u proizvodnji istovjetni su onima sa S6 i S7. Bočna stranica je izrađena od matiranog aluminija koji ostavlja odličan dojam, toliko dobar da ga se i HTC ne bi posramio. Stražnja stranica je lagano ispupčena kao što je i na drugim Samsungovim modelima, poput Notea 5, a izrađena je u sjajnijoj plastici nalik staklu. Na stražnjoj stranici osim kamere i velikog Samsung logotipa ne nalazimo ništa dok neki proizvođači često postavljaju razne deklaracije koje im propisuju razne direktive.

 

Glatka stražnja stranica je i iznimno skliska, a skliska je i prednja strana, što zbog touchscreena ostavlja dobar dojam. Prsti naprosto klize po prednjoj površini, no nažalost time i ostavljaju veću količinu otisaka prstiju. Trunka spasa je spomenuti aluminijski obrub, koji nudi veću razinu trenja, a time donekle popravlja skliskost stražnje površine. Na kućištu nismo primijetili nikakva pucketanja niti izvijanja, čak ni pri jačem pritisku. Bočne stranice su pak isprekidane na gornjoj i donjoj stranici na dva mjesta, pa pretpostavljamo da se u njihovoj blizini nalaze antene, koje trebaju nesmetanu putanju van kućišta. Na bočnim stranicama nalazimo i hardverske tipke, s desna tipku za zaključavanje, a s lijeva dvije odvojene tipke za reguliranje glasnoće. Na donjoj stranici nalazimo USB utor, zvučnik i 3,5 mm audio ulaz. Na gornjoj stranici ne nalazimo ništa osim dodatnog mikrofona za uklanjanje okolišne buke. Nažalost, IR dioda je izostala kao i sa S7. Na desnoj strani nalazimo i „ladicu“ za SIM i microSD karticu.

 

Ispod ekrana nalazimo Samsungu tipične kapacitivne tipke za multitasking i korak nazad, između kojih se smjestila home tipka s integriranim senzorom za otisak prsta. Samsung i dalje postavlja kapacitivne tipke u obrnutom redoslijedu, tj. tipka za nazad se nalazi desno, dok tipka za multitasking lijevo, kombinacija koju rijetko koji proizvođač implementira. Senzor otiska prsta pak nije u razini S6 i S7. Više nas podsjeća na senzore iz S5 i Note 4 generacije koji su bili veoma neprecizni. Dobra vijest je pak da se prst ne mora povlačiti po tipki kao na S5 već je dovoljno ju samo pritisnuti. Otisak nam je bio prepoznat svega u 50% slučajeva, a moguće je bilo konfigurirati samo 3 prsta.

Ekran i tipkovnica

Ekran, kao i na drugim Samsungovim modelima ove generacije je također laganije ispupčen, tj. možda bolje rečeno laganije zakrivljen. Zakrivljenost je daleko od Edge modela, no dovoljno primjetna pod prstima. Super AMOLED panel je također karakterističan Samsungov, s odličnim kontrastom i razinom osvjetljenja, kojeg prate i odlične boje. Iako je 0,1 inč veći od S7, ekran na A5 nosi nižu, Full HD rezoluciju, što bi u kombinaciji sa Snapdragon 615 procesorom trebala biti dobra odluka. QHD ekrani znaju uzeti danak na bateriji, ne samo zbog veće rezolucije samog ekrana već i zbog veće procesorske snage koja se traži za renderiranje samog prikaza na ekranu. Što se oštrine tiče, ekran prelazi magičnih 300 ppi, točnije, 424 ppi, čime se zasebni pikseli ne primjećuju, a i time je pad rezolucije spram QHD gotovo neprimjetan.

 

Tipkovnica je također tipično Samsungova, no posjeduje i mogućnost dodatnog numeričkog reda iznad tipaka za slova. Budući da se tipke za navigaciju ne nalaze na ekranu već na samom kućištu mobitela, tipkovnica pokriva jednaku površinu ekrana kao kod primjerice Sonyjevih Xperia modela koje imaju navigacijsku traku integriranu u prikaz na ekran. Tipkovnica posjeduje tipične napredne funkcije poput ispravka teksta i unosa povlačenjem prsta.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Iako Samsungov S7 pokreće Marshmallow verziju Androida, A5 je još uvijek „zapeo“ na Lollipop, 5.1.1 verziji. Lollipop je također prerađen u Samsungovom Touchwiz stilu, no to i nije toliki minus kao nekad. Iako se u A5 radi o relativno slabijem hardveru spram flagshipova, brzina rada je najčešće odlična te ne upućuje na to da se ovdje radi o teže modificiranoj verziji Androida. No ponekad, A5 nas odluči podsjetiti da se ipak radi o Touchwizu pa nam se tu i tamo dese neobjašnjiva usporavanja koja znaju potrajati i po par sekundi. Usporavanja se pak dešavaju nasumično, a i nismo ih uspjeli vjerno reproducirati više puta što ne upućuje na specifične bugove u softveru već na nešto općenitije i dublje probleme u samom Androidu. Sudeći po prošlim iskustvima, Samsung će se pobrinuti da se ti problemi i zakrpaju.

 

Primijetili smo pak ako koristimo drugi launcher, primjerice Google Now launcher da bi se performanse kudikamo poboljšale, s manjom količinom rušenja aplikacija i usporavanja. Ubrojimo li još mogućnost promjene teme putem Samsungove trgovine, veoma lako možemo od A5 napraviti mobitel koji se priliči AOSP verziji Androida. Dovoljno je samo na storeu potražiti neku od material tema koje su mahom sve besplatne, a budući da se tema aplicira na sistemskoj razini, kompletan izgled Androida se mijenja, pa se tako i uklanja Touchwizov ozloglašeni izgled, a ostavljaju neke dobre i napredne funkcije koje nudi.

 

Samsung Galaxy S5 se pokreće za 33 sekunde.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik na test modelu Galaxy A5 (2016) se po običaju može sinkronizirati s računima u oblaku, primjerice Googleovim i Samsungovim, ali i s kontaktima s društvenih mreža, poput LinkedIna. Imeniku se može pristupati preko zasebne aplikacije imenika, ali i putem aplikacije telefona, koja posjeduje i smartdial funkcionalnost. Pozivima se može i pristupati preko lockscreena čiji se prečac nalazi paralelno onom za kameru.

Facebook  je predinstaliran dok se aplikacije za druge društvene mreže mogu skinuti s Googleove Play Trgovine. Brzinu aplikacija za društvene mreže smo testirali putem Facebooka i Twittera, a iskustvo je gotovo istovjetno kao i na drugim Androidima. Dok se ne skida novi sadržaj s weba aplikacija se pokreće iznimno glatko dok učitavanje izaziva poneke preskoke i zastajkivanja.

E-mail i poruke

Budući da Googleov Gmail dozvoljava i konfiguraciju eksternih poslužitelja, zasebna E-mail aplikacija i nije potrebna. Svi mailovi, bilo da se radi o onima s Gmaila ili vanjskog poslužitelja su bili skidani bez problema, a bez problema je bio i njihov prikaz.

SMS poruke se u aplikaciji za SMS sortiraju klasično, u razgovore po pošiljatelju, a unutar razgovora se slažu kronološki, tipično kao i na IM aplikacijama.

Procesor i memorija

Na testu imamo verziju sa Snapdragon 615 čipset koji ima quad-core 1,2 GHz Cortex-A53 & quad-core 1,5 GHz Cortex-A53 procesore koji se aktiviraju ovisno o zahtjevnosti aplikacija. Snapdragon 615 je uparen i s 2 GB RAM memorije, što je točno dvostruko manje nego na S7. Unatoč velikoj razlici u količini RAM memorije, 2 GB se čini optimalnim za srednju klasu.

Od 16 GB pohrane korisniku je dostupno 11 GB, što i nije neka zavidna količina. Srećom, memorija je proširiva microSD karticama, kapaciteta do 128 GB.

Baterija i trajanje

Unatoč većoj fizičkoj veličini i većem ekranu, A5 spram S7 broji 100 mAh manji kapacitet, 2900 mAh. U našem testiranju postigli smo veoma dobre rezultate autonomije. Miješanim korištenjem koje je sadržavalo browsanje i dopisivanje putem Whatsappa, postigli smo gotovo 4 sata uključenog ekrana, s osvjetljenjem postavljenim na automatski. Na kraju dana bismo imali oko desetak posto preostalog kapaciteta, a s uključenim Wi-Fijem kapacitet u mirovanju bi pao za 1% u nešto više od 1 sata. Kada uračunamo sve ove faktore, umjerenijim korištenjem, baterija bi mogla i izdržati 2 dana korištenja.

Multimedija, FM radio, glazba

Samsung je spram prošle generacije pomalo osvježio glazbenu aplikaciju te ju blago dizajnirao. Dizajn je nešto čišći, a funkcionalnost jednaka. Glazba se može reproducirati s lokalne pohrane, a pjesme se mogu kategorizirati prema izvođaču, albumu, pjesmama i popisima za reprodukciju. Nekih naprednijih funkcija, osim ugađanja ekvalizatora, nismo pronašli. Reprodukcija putem priloženih slušalica je osrednja, no nešto bolja od slušalica koje se prilažu uz nižu kategoriju uređaja. Bassovi su izraženi, no nedostaje čistine u srednjim i visokim tonovima koji se lagano preklapaju. Ugrađeni zvučnik je pozicioniran s donje strane, što je bolje rješenje nego pozicioniranje sa stražnje strane, no po kvaliteti je tek prosječan. Iako je glasan, nedostaje mu čistine i pri srednje jakoj glasnoći, a zbog pozicioniranja lako ga je pokriti.

 

Video reproduktor posjeduje vlastitu aplikaciju, ali videe je moguće i gledati iz galerije. S reprodukcijom bilo koje video datoteke nismo imali problema, čak i da se radilo o nekoj datoteci s većim bitrateom. Zanimljivo je i da video aplikacija, kao i glazbena ne nudi gotovo nikakve napredne funkcije pa čak niti reprodukciju datoteka iz lokalne mreže. Galerija je također krajnje jednostavna te nudi sortiranje po folderu, odnosno albumu te prema vremenu slikanja fotografija.

 

FM radio je ugrađen, zahtijeva slušalice za rad, a kvaliteta reprodukcije mu je istovjetna onoj glazbenog playera, pod uvjetom da raspolaže dobrim signalom.

Fotoaparat i video

13-megapikselna kamera je čak brojčano jača spram one na S7, no ovdje se ne radi o duo pixel tehnologiji koja se nalazi u S7. Radi se ipak o konvencionalnijem senzoru, s f/1.9 i 28 mm čime su specifikacije kamere veoma dobre. Kamera posjeduje i optičku stabilizaciju pa su stoga i dulje ekspozicije nešto mirnije nego kod modela bez nje. Što se tiče kvalitete slika, ona je tipična Samsungova. Boje su pomalo prenaglašene i tople dok se (već odličnoj) oštrini dodaje još nota digitalnog izoštravanja što se najbolje vidi pri zumiranju, gdje nalazimo lagani šum i ghosting. Bez zumiranja, slike djeluju odlično, bilo da ih promatramo na zaslonu mobitela ili nekog drugog uređaja. Prednja kamera je također iz višeg ešalona, s 5 megapiksela, f/1.9 i 24 mm. Do kamere se ponovno može doći dvostrukim tapkanjem na home tipku, gdje se preskače potreba za otključavanjem ekrana, a kamera je gotovo trenutno spremna za slikanje, za ispod jedne sekunde.

 

Video snimanje također pogoduje od stabilizacije, no oštrina je nešto slabija. Prilagođavanje promjenama u pokretu i osvjetljenju se relativno brzo doskače, no ne toliko brzo kao kod flagship kategorije. Zagrijavanje pri snimanju videa je nešto primjetnije te ujedno i jedini scenarij u kojem smo Snapdragon 615 uspjeli jače zagrijati.

 

Fotografirano sa Samsung Galaxy A5

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1459580910.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1459580930.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1459580965.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Još jedna karakteristika u kojoj A5 mnogo ne zaostaje za flagshipom je povezivost. Spram S7 nedostaje tek mogućnost spajanja na Wi-Fi ac. Ostatak, poput Wi-Fi do n brzina, NFC, Bluetooth 4.1 i LTE je podržan.

 

Internetom smo pretraživali koristeći Chrome, a sve stranice smo bez problema pregledavali i otvarali. Ekran odličnog kontrasta je bio pravi užitak za koristiti pri pregledavanju weba. Zumiranja sitnijeg teksta i nisu bila česta pojava, zbog dobrog odnosa rezolucije i dijagonale ekrana.

Benchmark test

A5 smo benchmarkali uobičajenim aplikacijama, a on je u Quadrant Standardu postigao 21.297 bodova, nešto manje od pola rezultata kojeg postiže S7, te oko 14.000 bodova manje nego S6. Vellamo za browser odjeljak daje 2.683 boda, oko 1.000 bodova manje nego S7, te oko 100 bodova manje od više plasiranog Lenova A7000, koji se nalazi na predzadnjem mjestu ljestvice. Metal dio testa daje 1.014 bodova, neznatno više od Meizua MX4, ali i neznatno manje od Lenova A7000, ponovno na dnu ljestvice. Multicore dio daje 1.324 boda, čime A5 odlazi ponovno više prema dnu ljestvice, mjesto iznad Samsung Galaxy Nexusa i mjesto ispod Asus Zenphonea 2. Antutu daje 26.497.

Navigacija

Google Karte predinstalirane na A5, kao i na svaki drugi Android rade veoma dobro. Unutar njih moguće je i skidati karte za offline navigaciju, no za offline navigaciju biramo Here+ karte čija je pokrivenost Hrvatske odlična, a karte zauzimaju oko 400 MB. GPS signal bismo uvijek dobro primali, bilo da se nalazili na čistini ili između visokih zgrada natkrivenih oblacima.

Uredski paket

Pronašli smo još par Microsoftovih aplikacija, poput Excela, Worda i OneNotea. Onedrive je također predinstaliran, a nudi i 100 GB bonus na 2 godine kao i neki drugi Samsung modeli.

Prikaz datoteka u tim programima je bio bez ikakvih problema, bilo da smo datoteke učitavali s lokalne ili pohrane u cloudu. Zumiranje sitnijeg teksta i nije bilo prijeko potrebno, zahvaljujući dobroj rezoluciji i kontrastu ekrana.

Organizator i alarm

S Planer služi umjesto klasičnog kalendara, a po funkcijama mu je veoma blizu. Prikaz je moguć prema godini, mjesecu, tjednu i danu, a moguće je i pregledavati popis nadolazećih obaveza. Kalendar posjeduje mogućnost sinkronizacije podataka s cloudom, u kojeg spada Samsung, Google, Facebook i Microsoft, da navedemo samo par njih.

 

Sat i alarm su objedinjeni u jednu aplikaciju pa uz alarm nalazimo još svjetsko vrijeme, štopericu i odbrojavanje – tipično.

Aplikacije i igre

U skladu s mršavljenjem Touchwiza, omršavljen je i paket aplikacija koje se prilažu uz A5. Od Samsungovih aplikacija, uz spomenutu trgovinu aplikacijama, nalazimo još S Health, kojem je funkcionalnost nešto umanjena budući da A5 ne posjeduje senzor za otkucaje srca kao S6 i S7 modeli.

 

Igre očekivano nisu bile problem, nakon učitavanja koje potraje koju sekundu više nego na drugim jačim čipsetima. Zagrijavanje u igrama je pak primjetno, no ipak ne u tolikoj mjeri da bi bilo problematično. Dok smo igrali zahtjevnije 3D igre poput Traffic Ridera i World Of Tanksa tek bi se laganije zagrijao predio oko kamere. Za usporedbu, prošlogodišnji S6 modeli su u World of Tanksu postizali veoma dobrih 60 fps, dok se A5 može pohvaliti relativno konstantnim 50 fps, odličnim rezultatom za ovaj kalibar.

Cijena za Samsung Galaxy A5

Za vrijeme našeg testiranja, cijena za Galaxy A5 je iznosila 3.299 kuna (ožujak 2016.). Cijena je odlična, pogotovo kada se u obzir uzme da se radi o cijeni u slobodnoj prodaji, bez popusta koje će operateri nuditi.

Cool faktor

Glavni cool faktor Samsunga A5 je velika sličnost sa S7, a osjetno niža cijena.

Zaključak testa

Naš test zaključujemo u zadovoljnom tonu. A5 nadmašuje prethodnika s velikom razlikom te se opasno približava S7 modelu. Spram S7 nedostaju tek manje bitne karakteristike poput marginalno jačeg ekrana i senzora otkucaja srca. Po performansama, A5 bi trebao biti dovoljan za većinu korisnika, dok bi tek oni najzahtjevniji mogli opravdati razliku od oko 2.000 kuna kako bi imali flagship. Bitnija je činjenica da je odlična kvaliteta izrade i dizajn prenesen u srednju klasu, nešto što je do sad bilo karakteristično za Sonyjeve modele. Mušice u softveru ne bismo naveli kao dramatičan problem u slučaju A5. Jednake mušice su znali imati i flagshipovi pa smo im znali progledati kroz prste. Uračunamo li zaista odličnu cijenu A5, mušice s lakoćom možemo oprostiti, pogotovo kada ubacimo material design temu.

 

Plus

+ izrada

+ cijena

+ autonomija

+ ekran

 

Minus

- povremena usporavanja sustava

Konkurencija - Sony Xperia M5

Oba modela su gotovo jednakih fizičkih veličina, no A5 posjeduje veći ekran s boljim kontrastom, dok oba modela nose jednaku Full HD rezoluciju. Veće kućište nije uzalud, budući da M5 posjeduje IP68 otpornost na vlagu i prašinu. M5 ima čipset jednakog ranga, no 3 GB RAM memorije, što bi se i moglo osjetiti u multitaskingu. Oba modela posjeduju microSD slot, no M5 ima osjetno jaču kameru s 21 megapikselom. Samsung pak ima 300 mAh veću bateriju, a time i nešto bolju autonomiju. M5 je dostupan za gotovo jednakih 3.194 kune.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1459581106.jpg

Konkurencija - HTC One A9

A9 je pak još bliži veličinom A5, no ponovno sadrži manji ekran jednake Full HD rezolucije. HTC pak ima nešto jači Snapdragon 617 čipset, a verzija s 32 GB posjeduje i 3 GB RAM memorije dok je ona sa 16 GB opremljena s jednakih 2 GB kao A5. Oba imaju kamere od 13 megapiksela, ali i veoma slične performanse pri slikanju. A5 nadjačava A9 po pitanju baterije za gotovo 800 mAh, što je veoma velika brojka, pogotovo kada u obzir uzmemo da su im kućišta jednake debljine. A9 je dostupan za mnogo veću cijenu od 4.999 kuna, što i ne smatramo opravdanim.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1459582807.jpg

 

 

 

Komentari

iwanweliki

18. prosinca 2016 - 16:48 Prijavi neprimjeren komentar

Snapdragon 617 ima brzu citanja 6.8gb/s,a 615 14.9 pa kako je onda jaci? 615 je izmedju 805 i 808 jaci je od 801

Odgovori