Testovi mobitela

SAMSUNG Galaxy Note 4

Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4 Galaxy Note 4
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 09-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 4G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 153,5 x 78,6 x 8,5
Masa uređaja (g) 176
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Exynos 5433
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,90 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor Mali-T760
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,7
Rezolucija ekrana 1440 x 2560
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir Super AMOLED
Pikseli po inču (ppi) 515
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 3 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 128 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 16 megapiksela (4608 x 3456)
Rezolucija prednje kamere 3,7 megapiksela (2560 x 1440)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 3840 x 2160
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Da
Bluetooth Da (4.1)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3220
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Procesor: 1,3 GHz Cortex-A53 i 1,9 GHz Cortex-A57, ANT+, čitač otiska prsta
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 17
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 25179
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 130
Gdje kupiti
Cijena 6349 kn
Info Samsung Hrvatska


062/726-7864
http://www.samsung.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Note u velikom stilu
Autor: Ivan Češković

Jesen je stigla, stigao je i novi Note 4

Posljednjih nekoliko godina svake jeseni se priča o novom uređaju iz Note serije. Tako je i ove jeseni; na sajmu IFA u Berlinu Samsung je početkom rujna 2014. predstavio četvrti model u kategoriji phablet telefona koju je pokrenuo 2011. godine.

 

Novi Samsung Galaxy Note 4 nam je stigao na velika vrata i u velikome stilu. Kao i svake godine noviteta ima, ovaj put nešto manje nego prethodnih godina, no svakako značajnih poput prvog Samsunga s quadHD rezolucijom ekrana. Moramo napomenuti da su i neke stvari s prethodnika ispravljene, no neke prate i na ovome modelu, pokazuje naš opširan test / review. Note 4 nije narastao, barem što se tiče dijagonale ekrana, što je presedan kod svih dosadašnjih nasljednika bilo kojeg pametnog telefona, ali je narastao u mnogim drugim detaljima.

Sadržaj pakiranja

Samsung Galaxy Note 4 dolazi u kutijici veličine uređaja. Unutar kutije se osim uređaja nalazi punjač, USB kabel duljine 130 cm, slušalice i uputstva. Iako se radi o „premium“ uređaju dodatne opreme na žalost nema.

Ergonomija, dizajn i izrada

Note 4 je takozvani phablet i o nekoj ergonomiji je teško pričati. Uređaj se u većini situacija koristi s dvije ruke, a nosit ćete ga obavezno u kakvoj torbici. Neke radnje ćete moći obavljati bez problema i s jednom rukom, no svako zahtjevnije korištenje zahtijevat će korištenje obje ruke. Dimenzije od 153,5 x 78,6 x 8,5 milimetara su ostale slične prethodniku (nešto je ipak duži, ali jedva primjetno), no sama masa je sa 168 narasla 176 grama. Isto tako, i debljina je nešto narasla, s 8,3 na 8,5 mm.

Sama veličina uređaja garantira da ćete uvijek znati gdje je i da ga nećete lako izgubiti. Zahvaljujući veličini i odnošenje prema uređaju je pažljivije i neće vam tako lako pasti na pod. Poleđina je prekrivena „kožnom“ presvlakom (naravno, radi se o plastici koja vrlo vjerno oponaša kožu), no ona je dosta skliska, možemo zaključiti nakon testiranja. U odnosu na prethodni Note 3, nestao je „prošiv“ na stražnjoj strani kućišta.

Na prednjoj strani se osim ekrana od 5,7 inča nalazi dvije kapacitivne tipke - tipka za nedavne aplikacije i tipka za nazad te jedna hardverska tipka. U usporedbi s prethodnikom tipka za nedavne aplikacije je zamijenila menu tipku. Iznad ekrana se nalazi zvučnik, senzori i prednja kamera. Poleđina uređaja je prilično jednostavna i krije kameru s LED bljeskalicom, još mnoštvo senzora te zvučnik koji je na Noteu 3 bio na dnu kućišta, točnije na rubu, pored S Pena. Bočne strane uređaja su rezervirane za tipke za otključavanje uređaja te tipke glasnoće. Osim tipki, bočnim stranama je dodan i metalni obrub koji se savršeno uklopio, pogotovo na bijeloj verziji gdje je vizualno izražen. Na testiranju smo imali uređaj bijele boje i s njime nismo imali nikakvih problema s održavanjem. Čak i ako poleđina zadobije kakvu fleku, vlažnom maramicom i krpom sve odlazi lako. Osim u bijeloj boji uređaj je dostupan u crnoj, zlatnoj i rozoj. Kvaliteta plastike je i dalje jako dobra, a moguće je plastiku uvijati bez straha od deformacija ili pucanja; što god s njom napravili, uvijek se vrati u prvotni oblik.

Ekran i tipkovnica

Kako smo već spomenuli Note 4 donosi Super AMOLED ekran dijagonale 5,7 inča s quadHD rezolucijom od čudesnih 1440 x 2560 piksela te s gustoćom piksela od 515 ppi. Prethodni Note 3 ima FullHD ekran 1080 x 1920, uz 386 ppi. Ekran pruža odličan prikaz slike, kontrasta i nijansi boja te pokriva 80% površine prednjeg dijela kućišta (jasno, s povećanjem dimenzija telefona taj se postotak stalno povećava na današnjim telefonima). Jedinu manu, ako i to možemo nazvati manu naišli smo kada smo ekran usporedili s IPS ekranom kao što je na Nexus 5 uređaju. Bijela boja je i dalje kao i na prethodnicima bila žućkasta. Normalno, tijekom korištenja uređaja to se ni ne primijeti već samo u direktnoj usporedbi.

Sami prikaz je moguće prilagoditi jer postoje četiri različita načina prikaza boja.

 

Tipkovnica se tijekom testa pokazala dobrom, iako vjerujemo da se na njoj može poraditi. Ona pruža mnogo opcija, no unatoč veličini ekrana Samsung bi morao poraditi na praksi tipkanja jer često se dogodi da „prihvati“ slovo pored i slično. Osim običnog unosa teksta tipkanjem moguć je unos govorom, ali i pisanjem. Zahvaljujući stylus olovci S Pen pisanje je izrazito lagano i prepoznatljivost teksta je izvrsna.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Note 4 dolazi s posljednjom dostupnom Android inačicom, takozvanim Kitkatom 4.4.4. Buduće nadogradnje je svakako za očekivati jer je ovo ipak perjanica Samsungove ponude.

 

Sami sustav smo upoznali na Galaxy S5 uređaju, no ovdje ipak donosi neke promjene, mahom vizualne. Zaključani zaslon je prilično jednostavan i pruža nekoliko efekata povlačenja po zaslonu. Otključavanje nas vodi na homescreen zaslon za koji bi željeli da ima veću površinu iskoristivosti jer se ipak radi o ekranu od 5,7 inča no Samsung je samo sve povećao i tako je površina iskoristivosti jednaka kao i mnogim manjim Samsung modelima.

 

Osim tri početna zaslona dodan je Flipboard zaslon. Zaslon je napravljen po uzoru na HTC-ov Blinkfeed i pruža uvid u novosti svijeta koje je moguće kategorizirati kako želite da vam ih prikazuje. Normalno, moguće je to isključiti.

 

Najznačajnije vizualne promjene su u mnogim Samsungovim aplikacijama i samim postavkama. Sada je sve u bijeloj pozadini i iako možda izgleda vizualno ljepše, subjektivno naravno, nikako nije dobro za bateriju jer na ovakvom ekranu svakako bi rado vidjeli tamniju površinu.

 

Najznačajniji dodatak uređaju je i dalje stilus olovka S Pen. Samo vađenje olovke iz utora aktivira izbornik od četiri izbora, a pri vraćanju olovke u utor nije potrebno paziti na položaj olovke. Sami izbornik je moguće uvijek aktivirati kada se koristi olovka. Potrebno je samo držati olovku iznad ekrana i stisnuti tipku na olovci. Od noviteta, S Pen donosi mogućnost označavanja teksta (poput miša) - dovoljno je pritisnuti tipku na stylusu i prijeći preko teksta koji se želi označiti, a nakon toga kopirati ili pak podijeliti, pretražiti na webu itd. Drugi novitet je da se povlačenjem stylusa iz gornjeg lijevog ili desnog kuta ekrana aktivni ekran smanjuje (na primjer, web stranica) te se ulazi u multitasking mod s više aktivnih ekrana. Nadalje, sada je olovka još osjetljivija pa umjesto 1024 nivoa sada nudi 2048. Povlačenjem olovke po ekranu (stvaranjem pravokutnika) moguće je cropati dio ekrana i zatim taj dio slike smjestiti bilo gdje (podijeliti, poslati itd). Zatim, moguće je cropati više detalja s raznih ekrana i aplikacija i zatim ih sve zajedno poslati mailom. Uz već poznate mogućnosti od prije, S Pen postaje sve interesantniji za korištenje, iako ga u našim krajevima korisnici dosadašnjih Noteova, prema našim istraživanjima, gotovo pa uopće niti ne koriste. Šteta!

 

Uređaj pruža mnoštvo raznih postavki i podešavanja i vjerujemo da će malo koja opcija nedostajati u mnoštvu postojećih. Prilikom korištenja nismo zamijetili nikakav lag ili zastajkivanje kako je to bilo uočljivo i poznato na stariji modelima i prijašnjim verzijama TouchWiza. Jedino zastajkivanje uočili smo prilikom otvaranja nedavno korištenih aplikacija. Nakon pritiska tipke potrebno je često nekoliko sekundi da se otvori popis, pogotovo radnja traje ako gledate videozapis ili neku složeniju radnju. Osim ovoga nema nikakvih poteškoća s korištenjem.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik ne donosi neke novosti već je sve viđeno. Kao i do sada kontakte je moguće grupirati u razne grupe, a na desnoj strani se nalazi abeceda za brže pronalaženje kontakata. Osim polja gdje se nalazi svi kontakti postoji i polje favorita gdje se nalaze često kontaktirane osobe, a polje logova nam prikazuje svaki poziv i svaku poruku koju smo primili i poslali.

Polje za unos broja nam nudi i takozvani speed dial gdje je potrebno samo unijeti prvih nekoliko slova imena i uređaj nam sugerira kontakte.

Kvaliteta razgovora je dobra iako se ne bi požalili kada bi zvučnik mogao biti glasniji još. U glasnijoj okolini može vam se javiti poteškoća da slabije čujete sugovornika.

 

Uređaj ne pruža tako duboku integraciju društvenih mreža kao neki konkurenti no dolazi s nekoliko uobičajenih aplikacija. One su Facebook, Google+ i Instagram.

E-mail i poruke

Kako smo navikli na svim Android uređajima tako i Note 4 dolazi s dvije aplikacije za elektroničku poštu. Jedna od njih je Samsung e-mail aplikacija u koju je moguće dodati bilo koji e-mail i vjerujemo kako će ova aplikacija zadovoljiti sve korisnike.

Druga aplikacija je Gmail aplikacija u koju je moguće dodati samo Googleov e-mail račun.

 

Aplikacija za poruke je doživjela redizajn i u odnosu na prethodnika sada je potpuno bijela s dozom plave koja zapravo prevladava svugdje u malim dozama. Aplikacija ne pruža ništa novo osim novog dizajna.

Procesor, memorija

Na testiranju smo imali verziju s Exynos 5433 chipset koji dolazi s osmojezgrenim procesorom. Od osam jezgri njih 4 radi na 1,3 GHz taktu dok ostale četiri rade na 1,9 GHz. Na našem tržištu nije za očekivati ovu verziju već verziju sa Snapdragon 805 chipsetom koji dolazi s četverojezgrenim procesorom na taktu od 2,7 GHz.

Obje verzije donose 3 GB radne memorije i 32 GB interne memorije za pohranu. Dakle, radna memorija je ostala ista. Memorija je sada proširiva do 128 GB memorijskim karticama, dok je Note 3 išao do 64 GB.

Benchmark test

Benchmark testiranje smo odradili na tri aplikacije, 3D Mark, Vellamo i Antutu aplikacije. Prilikom testiranja na uređaju uz sve predinstalirane aplikacije bilo je instalirano nekoliko aplikacija koje smo koristili.

 

U 3D Mark aplikaciji uređaj je postigao 16.239  bodova i tim rezultatom se smjestio na vrh tablice.

 

U Vellamo aplikaciji na dijelu testa određenom performansama uređaj je postigao 1854 bodova što je također na samome vrhu.

U HTML5 dijelu testiranja uređaj je postigao 4434 bodova. Na ovome testu se nalazu isto na samome vrhu iznad Samsung Galaxy S5 modela koji je postigao bio 3047 bodova.

 

U Antutu aplikaciji Note 4 je postigao 50752  bodova i ovdje je zasjenio sve ostale uređaje.

Baterija i trajanje

Note 4 posjeduje bateriju kapaciteta 3220 mAh. Iako je baterija kapaciteta skoro identičnog kao na prethodniku (veća je za 20 mAh), u samoj praksi nismo imali problema s baterijom. Prilikom testiranja uvijek je bio upaljen WiFi i mreža se izmjenjivala između 2G/3G/4G mreže, ovisno o dostupnosti.

Tijekom dana uređaj nije mirovao i naše korištenje tijekom testa je bilo od intenzivno pa do onoga ekstremnoga, kako bi ga okarakterizirali. U praksi se pokazalo da je sasvim normalno dobiti pet sati upaljenog ekrana što predstavlja pet sati intenzivnog korištenja. Mnogim korisnicima neće biti problem izvući dva do tri dana s jednim punjenjem baterije koja se može izmjenjivati. U odnosu na bateriju u Note 3 modelu, sada je baterija jako izdužena. Ipak, s obzirom da je novi Note 4 deblji za 0,2 mm, a i duži je za 2 mm (uži je za 0,6 mm), očekivali smo nešto veći kapacitet baterije, naročito što je na tržištu u isto vrijeme Huawei predstavio 6-inčni model s baterijom kapaciteta od čak 4100 mAh.

Multimedija, FM radio, glazba

Multimedija je doživjela osvježenje i aplikacija se sada pruža preko cijelog zaslona skrivajući notifikacijsku traku. Aplikacija je razvrstana u nekoliko tabova - pjesme, albumi, izvođači i slično. Popis se nalazi na vrhu i najveća mana aplikacije je prelaženje iz jednog taba u drugi. Na žalost, to nije moguće pomicanjem prsta bilo gdje u stranu već se mora isključivo kliknuti na naziv taba, a to je često nepraktično jer se sami tabovi nalaze na vrhu ekrana.

 

U postavkama postoji nekoliko zanimljivih opcija a Smart Volume je jedna od njih. Naime, kada je ova opcija uključena uređaj sam regulira glasnoću kako bi svaka pjesma bila u jednakoj razini glasnoće.

Ekvilajzer je napredan i osim podešavanja zvuka postoji i mogućnost odabira efekta kao npr. pravi amp, koncertna dvorana, virtualni 7.1 i slično. Na žalost, FM radio nije podržan kao niti na prethodniku, a već neko vrijeme Samsung nema klasični FM radio prijamnik nego morate koristiti internetske radijske postaje.

Kvaliteta reprodukcije zvuka je dobra. Zvučnik je glasan, detalji u zvuku postoje no najveća mana je pozicija zvučnika. Zvučnik je smješten na poleđini i često predstavlja manu.

Fotoaparat i video

Uređaj posjeduje stražnju kameru veličine 16 megapiksela s LED bljeskalicom. Najveća moguća rezolucija u kojoj je moguće fotografiranje je 3456 x 4608 piksela.

Aplikacija kamere obiluje raznim opcijama i načinima fotografiranja. Za najveću prednost kamere naveli bi brzinu okidanja slika. Uređaj fotografija okida prilično instantno. Jedini uvjet gdje uređaju treba poneka sekunda da fotografira je u slabije osvijetljenim uvjetima prilikom kojih se koristi bljeskalica. U ovim uvjetima potrebno je 2-3 sekunde dok uređaj fotografira.

Kvaliteta fotografija je izvrsna. Osim bogatstva boja i dobrog kontrasta, fotografije obiluju detaljima i nismo primijetili da se javlja šum na njima.

 

Kako bi bio u korak s vremenom Samsung je „selfie“ modu uskočio s retuširanjem lica na fotografijama. Prilikom fotografiranja moguće je birati jačinu retuširanja, iliti umjetnog šminkanja i na taj način je moguće na brzinu ukloniti sve mane s lica. S 3,7-megapikselnom prednjom kamerom moguće je radi i wide selfie odnosno radi se o panoramskoj fotografiji  koja lovi kut od 120 stupnjeva (potrebno je pomicati mobitel lijevo-desno kako bi se dobila panoramska fotografija). Nadalje, selfie fotografija se može dobiti i pritiskom prsta na čitač otiska prsta smješten na stražnjem dijelu kućišta, što je vrlo praktično rješenje u praksi.

 

Video zapise je moguće snimati u nekoliko rezolucija, a najveća je takozvana 4K rezolucija koja je veličine 3840 x 2160 piksela. Sama kvaliteta videozapisa je izvrsna. Kao i fotografije i oni obiluju detaljima i zahvaljujući video stabilizaciji snimanje je još ugodnije.

 

Fotografirano sa Samsung Galaxy Note 4:

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1412861968.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1412862028.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1412862293.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Note 4 posjeduje sve načine povezivosti. Od onih uobičajenih 2G, 3G i LTE, preko Bluetootha, Wifi s a/b/g/n/ac načinom rada, DLNA, NFC pa sve do infracrvenog porta koji nam služi kao funkcija daljinskog upravljača.

 

Uređaj dolazi s dva internetska pretraživača. Prvi je Samsungov pretraživač koji se u praksi pokazao mnogo brži i responzivniji od Chromea koji dolazi kao drugi pretraživač.

Navigacija

Uređaj ne dolazi s nekim navigacijskim paketom osim Google mapa kojima je potreban Internet za rad. Kako se radi ipak o premium klasi uređaja i to dokazuje sa svakom stavkom Samsung je trebao dodati neki navigacijski paket kao poklon korisnicima.

Uredski paket

Iako se radi o premium uređaju s naglaskom na poslovni svijet moramo priznati kako je dio uredskih aplikacija izostao. Jedine uredske aplikacije koje se nalaze u uređaju su aplikacije za bilješke i diktafon. Za sve ostale aplikacije morati ćete posegnuti u Trgovinu Play.

Organizator i alarm

Organizator se nalazi unutar kalendara, a sve je skriveno u aplikaciji naziva S Planer. Aplikacija pruža podijeljeni prikaz. Gornja polovica ekrana zauzima kalendar, a donja polovica je podređena aktivnostima. Aplikacija osim ovog pruža intuitivan odabir dana. Dovoljno je samo prstom micati lijevo ili desno i na kalendaru se mijenja odabir dana na drugi dan.

Alarm se nalazi unutar aplikacije za sat kako smo navikli i nema nekih novosti uz njega. No iako nema novosti, nismo uspjeli pronaći opciju gašenja alarma hardverskim tipkama. Ukoliko telefon nije uključen, alarm se neće aktivirati, što je boljka većine Android uređaja.

 

Aplikacije i igre

Iako obiluje aplikacijama najkorisnijom aplikacijom nam se učinio S Health. Aplikacija pruža uvid u vaš svijet zdravlja i sporta. Osim brojača koraka i aktivnosti uz razne dodatne senzore moguće je vidjeti broj otkucaja srce te razinu kisika u krvi te  UV zračenje.

Cijena za Samsung Galaxy Note 4

U trenutku testiranja cijena za Note 4 je 6349 kuna (listopad 2014.).

Cool faktor

Cool su veličina uređaja i njegov dizajn s imitacijom kože. Cool je također i stilus olovka koja ga čini posebnim.

Zaključak testa

Note 4 je svakako skoro pa savršen uređaj, zaključujemo našu recenziju. Korisnicima kojima ne smetaju ovakvi gabariti i koji žude za velikim ekranima svakako bi preporučili Note 4. Od same izrade koja na sami pogled izgleda super pa do samog korištenja u praksi Note 4 se pokazao kao idealan uređaj. Zbog svoje cijene mnogima možda neće biti dostupan, no vjerujemo kako bi kupnja Notea 4 i nakon pola godine ili godine bila svakako isplativa. Korisnici koji još uvijek imaju Note 2 praktički nemaju potrebi mijenjati ga jer je uređaj i hardverski i softverski vrlo jak i ispunjava sve što se pred njega može postaviti. Note 3 je još upečatljiviji u tome. Kupnjom Notea dobivate uređaj za nekoliko sljedećih godina.

 

 

Plus

+ ekran

+ izrada

+ stylus S Pen olovka

+ čitač otiska prsta

 

Minus

- maleni skok s prethodnika

- zvučnik tih tijekom razgovora

- baterija je mogla biti veća

Konkurencija - Huawei Ascend Mate 7

Mate 7 je posljednji phablet od Huaweija s ekranom dijagonale od 6 inča. Huawei je kompletno metalnan i ostavlja premium dojam. Specifikacije uređaja su u nekim detaljima jako slične, no najveća razlika je baterija. Huawei posjeduje bateriju od 4100 mAh koja čak i phabletu od 6 inča daje savršen vijek.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1412871653.jpg

Konkurencija - LG G3

Iako ga možda mnogi ne bi svrstali u ovu kategoriju, dijagonala ekrana mu je samo 0,2 manja od Samsunga tako da LG svakako ulazi u konkurenciju. Ostatak specifikacija je prilično identičan i ono što ide u korist LG-ju je kompaktnost što bi mnogima moglo biti presudno.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1412871670.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori