Testovi mobitela

SAMSUNG Galaxy Note Edge

Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge Galaxy Note Edge
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 09-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat6
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 151,3 x 82,4 x 8,3
Masa uređaja (g) 174
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Qualcomm Snapdragon 805
Procesor Krait 450
Frekvencija procesora 2,70 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 420
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,6
Rezolucija ekrana 1600 x 2560
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir Super AMOLED
Pikseli po inču (ppi) 524
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 3 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 128 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 16 megapiksela (5312 x 2988)
Rezolucija prednje kamere 3,7 megapiksela (2560 x 1440)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 3840 x 2160
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Da
Bluetooth Da (4.1)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3000
Vrijeme razgovora 3G (h) 18
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Ne
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou
Dodatno ANT+ podrška, Dropbox 50 GB, senzor otiska prsta, S-Pen Stylus
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 29
Vrijeme uključivanja kamere (s) 3
Benchmark test Quadrant (bodova) 23927
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 120
Gdje kupiti
Cijena 6.999 kn
Info Samsung Hrvatska


062/726-7864
http://www.samsung.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Ekstravagantan Note
Autor: Ivan Luzar

Note Edge dokazuje da se koncepti mogu pretvoriti u stvarnost

08.0.42015.

 

2013. godine Samsung je predstavio koncept mobitela s fleksibilnim ekranom, nazvanim Samsung Youm. U 2015. Samsung na tržište dovodi Note Edge, spiritualnog nasljednika koncepta, s dizajnerskim smjernicama viđenim na konceptu, uparenim s klasičnom Galaxy Note funkcionalnošću. Serija Samsungovog Notea 4 na odlične specifikacije dodaje proširenu funkcionalnost dodatne ekranske površine, zavijene po desnom boku kućišta.

Sadržaj pakiranja

Samsung Galaxy Note Edge dobili smo na test bez punjača i slušalica, no u maloprodajnom pakiranju nalaze se jednake slušalice, punjač i USB kabel kao uz Samsung Galaxy S6.

Ergonomija, dizajn i izrada

Samsung je s Noteom 4 predstavio i kvalitetniju izradu kućišta u kojoj se iskorištava metal, no i ostaje plastičan pokrov nalik koži predstavljen na Noteu 3. Note Edge zadržava pozitivne karakteristike izrade Notea 4, no s izmjenama potrebnim za akomodaciju zaobljenog ekrana. Metalni bočni obrub tako je tanji na desnoj strani, svega 2 milimetra, dok ostatak popunjava ekran. Power tipka se preselila na vrh uređaja, budući da za nju s desne strane jednostavno nije bilo mjesta. Protezanje prsta do gornjeg desnog kuta teško nam pada. Note Edge tako moramo ispustiti podosta nisko niz dlan kako bismo ga mogli otključati jednom rukom. Logičnije pozicioniranje bilo bi nam s lijeve strane, uz tipke za reguliranje glasnoće. Na vrhu, uz tipku za otključavanje, nalazimo dodatni mikrofon, infracrveni odašiljač i 3,5 mm audio utor. Na donjoj se pak strani nalazi S-pen te micro USB 2.0 port umjesto USD 3.0 priključka viđenog na Noteu 3. Na stražnjoj stranici nalazimo prilično ispupčenu kameru, no ipak ne toliko  kao na Galaxyju S6 te podno nje LED bljeskalicu i senzor za očitavanje bila. Prednja stranica prožeta je sivim horizontalnim linijama, kroz koje prosijava LED osvjetljenje kapacitivnih tipaka koje se nalaze lijevo i desno od home tipke, u kojoj se skriva i čitač otiska prsta.

 

Ergonomski, Note Edge na prvu djeluje kao Note 4. Stabilno leži u ruci, a zaobljeni ekran pri jednorukom korištenju ili pak tipkanju s dvije ruke niti ne primjećujemo. Oštriji lijevi brid omogućuje čvrsto ležanje u ruci, kao i gumirana stražnja stranica koja stvara trenje zbog kojeg Note Edge teže kliže iz ruke. Jedina mana je spomenuta tipka za zaključavanje koja se nalazi na netipičnom mjestu za Samsungove modele.

 

S-pen, karakteristični Samsungov napredni stylus, jednak je onome iz Notea 4, pa čak i Notea 3. Na sebi sadrži i dodatnu tipku s kojom se može otvoriti prošireni meni S-pena. Ležište čvrsto drži S-pen u sebi pa nemamo straha da bismo ga mogli slučajno izgubiti. S-pen je malen, stoga u našim rukama pisanje po ekranu zahtijeva podosta vježbe. Nakon nekoliko stranica ispisanih u notes, S-penom bismo pisali veoma precizno.

Ekran i tipkovnica

160 piksela dodanih na desni bok Notea Edge daju veću, WQXGA rezoluciju od 1600x2560 spram 1440p na standardnom Noteu 4. Ekran je pak za 0,1 inča manje dijagonale, ukupno 5,6 inča, čime je oštrina povećana za neznatnih 9 ppi, a omjer stranica ekrana promijenjen u 16:10. Ekran je baziran na jednakoj AMOLED tehnologiji pa tako ima veoma sličan kontrast i kutove gledanja spram standardnog Notea 4. Kontrast pak slabi na desnom boku, otprilike nekoliko milimetara prije pregiba, gdje boje djeluju tamnije spram ostatka ekrana. Dio ekrana na boku ima plavičasti sjaj, kojeg pak pripisujemo debljem staklu koje ga štiti, budući da ostatak ekrana ne gubi kontrast ni pri najoštrijim kutovima gledanja. Gledanjem ekrana pod kutom, kako bismo direktno gledali na zaobljeni dio ekrana, osjetno popravlja kontrast pa je prikaz jednake kvalitete kao i na ostatku ekrana. Pri gledanju pod kutom primjećujemo zatamnjenje ekrana, ponovno kod mjesta gdje se on pregiba. Pri najjačoj razini osvjetljenja, tamniji dijelovi ekrana  jedva se primjećuju, no tipično za AMOLED panele, najviša razina osvjetljenja veoma brzo prazni bateriju. Najjače osvjetljenje pak omogućuje odličnu vidljivost pod suncem.

 

Standardna tipkovnica Notea Edge broji 5 redova, što je pojava koju sve češće viđamo na modelima s dijagonalom ekrana iznad 5 inča. 5 redova tipkovnice tako djeluju kao konvencionalna računalna tipkovnica, s numeričkim redom iznad tipaka za slova. Same tipke su nešto manje, no podosta razmaknute, što s odličnom osjetljivošću touch senzora rezultira minimalnim pogreškama pri tipkanju. Zaobljeni dio ekrana nimalo ne smeta u pisanju, a nismo ga ni slučajno aktivirali tipkajući s obje ruke. Tipkanje jednom rukom moguće je uz uključen mod za tipkanje jednom rukom, pri čemu se tipkovnica može više povući prema bočnim stranicama uređaja.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Već pomalo zastarjeli Android 4.4 KitKat redizajniran je u tipičnom Samsung TouchWiz sučelju. Žalimo što na Note Edgeu nije novija verzija Androida, Lollipop, pogotovo jer je Note 4 dobio update. Ipak, kako bi se donekle ispravio nedostatak, Samsung je KitKatov multitasking meni redizajnirao kako bi što više nalikovao onome na Lollipopu. TouchWiz u KitKat verziji doima se mnogo bržim nego starije verzije, no i dalje je daleko od TouchWiza na Lollipopu, a još dalje od konkurentnih Android sustava. Iako je operativni sustav brz, povremeno smo primijetili usporenja ili pak veoma usporene animacije, ponajviše kod više upaljenih aplikacija. Senzor otiska prsta skriven u home tipci, po funkcionalnosti je jednak onome na Noteu 4 i S5. Moguće je konfigurirati 3 otiska prsta koji mogu samo otključavati mobitel. Za otključavanje, potrebno je pritisnuti tipku kako bi se upalio ekran te onda povući odozgo prema dolje preko tipke, kako bi se otisak registrirao. Proces otključavanja je tako veoma spor, a i često javlja krivo očitane otiske. Appleovo, ali i Samsungovo rješenje na S6, gdje je potrebno samo pritisnuti tipku, čini se puno bržim i praktičnijim.

 

Većina korisničkog sučelja identična je onom na Noteu 4. Glavna razlika je u bočnom dijelu ekrana, koji služi uglavnom kao proširena notifikacijska traka. Sve notifikacije koje bi se ispisivale na standardnoj notifikacijskoj traci povrh ekrana, ispisuju se na bočnom ekranu, a zbog većeg broja piskela, dulji se natpisi notifikacija ispisuju u cijelosti. Dok se nalazimo na home screenu na bočnom se ekranu ispisuje popis aplikacijskih prečaca koje možemo zasebno konfigurirati. Moguće je također i postaviti foldere, no ne i widgete 1 x 1 veličine, kao primjerice widget za stanje baterije ili nekakav prekidač za postavke.

 

U aplikacijama pak, bočni je ekran crn, s natpisom kojeg se može konfigurirati u tipičnom fontu za Samsungove modele, još od doba prije smartphoneova. Povlačenjem prsta po bočnom ekranu u lijevo, otvaraju se paneli, primjerice onaj s aplikacijskim prečacima. Dostupno je i više panela koji se izmjenjuju ponovnim bočnim povlačenjem prsta. Predinstaliranih nalazimo desetak panela, među kojima su prečaci, infopanel s pozivima i vremenskom prognozom, S-healh panel, burzovno izvješće, imenik i Yahoo News. Moguće je skidati i dodatne panele sa Samsungove vlastite trgovine, no na trgovini se nalazi još samo 5 panela, među kojima je atraktivan staromodni termometar. Svi dodatni paneli su besplatni.

 

Povlačenjem panela s vrha prema dnu, otvara se svojevrsna alatna traka. U njoj nalazimo metar, tj. bolje rečeno ravnalo, koje broji 10 centimetara. Uz ravnalo pronalazimo štopericu i odbrojavanje koji su povezani s aplikacijom sata, tipku za paljenje LED bljeskalice te diktafon. Note Edge pali se 29 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik i pozivi dostupni su preko jedne aplikacije koja ima dvije zasebne prečice u launcheru, jednu za Pozive, a drugu za Imenik. Sama aplikacije podijeljena je u četiri taba. Prvi tab sadrži tipkovnicu, tj. brojčanik sa smart dialom, drugi popis poziva, treći favorite koji se sinkroniziraju s favoritima u Googleovom računu te zadnji četvrti za popis svih kontakata. Imenik je po običaju neograničenog kapaciteta, a moguće ga je sinkronizirati s e-mail računima i društvenim mrežama. Povlačenjem prsta s lijeva u desno na kontaktu unutar imenika, kontakt se poziva, dok se povlačenjem s desna u lijevo kontaktu šalje SMS poruka.

 

Kvaliteta poziva bila je odlična. Sugovornike smo jasno i glasno čuli, kao i oni nas, s minimalnom bukom iz okruženja. Primijetili smo i nešto jači signal nego kod konkurencije, zbog kojeg je i kvaliteta poziva bila bolja.

 

Od predinstaliranih aplikacija za društvene mreže nalazimo Facebook i Google+ dok su programi za druge društvene mreže dostupni na Google Play Storeu. Isprobali smo Facebook, Google+ i Twitter koji su radili očekivano dobro. Primijetili smo minimalna zastajkivanja samo kod učitavanja novih podataka. Čak je i automatska reprodukcija videozapisa na Facebooku bila svilenkasto glatka.

 

E-mail i poruke

Androidova e-mail aplikacija redizajnirana je u skladu sa Samsungovim TouchWiz sučeljem koje pak ne dodaje nikakvu proširenu funkcionalnost. Gmail aplikacija je pak jednaka kao i na svim drugim Android uređajima, a podržava i konfiguraciju e-mail računa s drugih poslužitelja.

 

Aplikacija za SMS poruke također je već viđena, a jednaka je kao na ostalim Samsung modelima koji pogone 4.4 KitKat verziju Androida. Poruke se klasično slažu prema primatelju u razgovore, a unutar razgovora se sortiraju po datumu primanja, odnosno slanja.

Procesor i memorija

Snapdragon 805 istovjetan je onome u regularnom Noteu 4 te je jedina opcija koja se nudi u Note Edgeu. Posjeduje 4 jezgre koje kucaju na 2,7 GHz. Grafički čip unutar čipseta je Adreno 420, koji bez problema gura 4 milijuna pojedinačnih piksela.

 

Za razliku od regularnog Notea 4, uz 32 GB dostupna je i verzija sa 64 GB pohrambenog prostora. Obje su proširive microSD karticama kapaciteta do 128 GB. Na našem testnom modelu, od 32 GB memorije, korisniku je dostupno oko 24 GB memorijskog prostora, budući da 8 GB otpada na sam operativni sustav. RAM memorija broji 3 GB u obje konfiguracije pohrane.

Baterija i trajanje

U usporedbi s Noteom 4, baterijski kapacitet je smanjen za oko 200 mAh te sada iznosi 3000 mAh. 7% manja baterija te 10% više piksela na ekranu uzimaju danak autonomiji. Aktivnijim korištenjem, s browsanjem interneta, dopisujući se na WhatsAppu te bilježenjem nekoliko bilješki putem S-pena, kontinuiranim korištenjem bateriju smo ispraznili za 2,5 - 3 sata. Regularnijim korištenjem pak, od oko 30 minuta slušanja glazbe, 45 minuta dopisivanja i browsanja te oko 30 minuta poziva, izdržali bismo puni dan, s oko 15% preostalog kapaciteta baterije, što je puno gori rezultat spram Notea 4.

Multimedija, FM radio, glazba

Galerija Notea Edge može sortirati slike u raster od četiri stupca po folderima, tj. albumima ili pak prema vremenu u kojima su slike napravljene. Galerija radi veoma brzo, sve dok se ne spoji Dropbox račun. Sinkronizirani Dropboxov račun svaki puta iznova skida thumbnailove slika i njihov ukupan broj, a s uključenim sinkroniziranjem fotografija na Dropbox, učitavanje oko 1000 slika može potrajati i do desetak sekundi. Nakon učitavanja pak, pregledavanje slika ide veoma brzo, čak i pri punoj, 16-megapikselnoj rezoluciji kamere.

 

Samsungov glazbeni svirač može sortirati  lokalnu glazbu u tabove prema playlistama, izvođaču, albumu, pjesmi i prema mapama. Moguće je i učitavati glazbu s mrežnih uređaja unutar WLAN mreže, primjerice iz fonoteke unutar Windows Media Playera s računala. Reprodukcija glazbe, bilo s lokalne pohrane, bilo s lokalne mreže, teče bez problema, a zvuk preko naših testnih Sonyjevih MDR-EX10LP slušalica je odličan. Basovi su duboki, a srednji i visoki tonovi jasni. Ukupan volumen zvuka je pak dovoljno glasan, no ipak ne najglasniji s kojim smo se susreli.

 

Samsungov video player učitava  video zapise također s Dropboxa, no thumbnailovi određenog video zapisa skidaju se sporo, ponekad i nekoliko desetaka sekundi. Kao i kod glazbenog svirača, unutar video playera moguće je reproducirati i zapise koji se nalaze na mrežnoj pohrani, također primjerice unutar Windows Media Playera. Reprodukcija svih zapisa ide bez problema, pa čak i visoko bitratenih Full HD .mkv zapisa. Ugrađeni je zvučnik veoma glasan, a kvalitetu gubi tek na najviših 5% volumena. Njegovo pozicioniranje sa stražnje strane  rezultira međutim čestim slučajnim pokrivanjem rukom.

FM radio nije ugrađen.

Fotoaparat i video

Kamera ugrađena u Note Edge jednaka je onoj u Noteu 4, ali i Galaxyu S6. Ponovno se radi o Sonyjevom senzoru, čijih je maksimalnih 16 megapiksela (5312x2988) dostupno u 16:9 omjeru stranica. Ponovno slutimo da se radi o Sonyjevom senzoru iz Xperije Z3, koji u punoj rezoluciji broji 20,7 megapiksela. Za razliku od Galaxya S6, na Noteu Edge primjećujemo nešto slabiju kvalitetu slika. Slike se doimaju malo mutnije i nešto bljeđe, tj. slabijeg kontrasta. Međutim, oštrina im je veoma dobra, a fokusirati se mogu objekti koji se nalaze veoma blizu, unutar desetak centimetara.

 

Samo sučelje kamere pali se unutar 2 sekunde, a za slikanje je potrebno pričekati još jednu sekundu, nakon koje se miče crni ekran. U sučelju nalazimo sve uobičajenije naprednije funkcije, poput HDR-a, odbrojavanja za automatsko slikanje te raznih načina, tj. scena. Ono pak gdje se Note Edge razlikuje od ostalih je pozicioniranje svih komandi za slikanje na bočni dio ekrana. Tako se na površini ekrana vidi cijela slika, bez zaklanjanja kadra raznim softverskim tipkama. Jednoruko slikanje je tako gotovo pa nemoguće. Kada smo pokušali jednoruko slikati, obuzeo bi nas strah da će nam skupocjeni mobitel pasti iz ruke. Međutim, slikati je moguće i postavljanjem prsta na senzor bila, ali samo za prednju, tj. selfie kameru.

 

Za slikanje jednom rukom bolje bi nam odgovarala neka aplikacija s Play Storea, poput DSLR camere koja nudi više ugađanja parametara slikanja, ali i okidač pozicionira na uobičajeno mjesto, na sredinu desne bočne strane.

 

Moguće je snimati i 4K video do 5 minuta, unutar kojih se Note Edge jače grije. No unatoč grijanju, nismo primijetili usporenje videa ni pri naglijim pokretima, niti pri promjeni osvjetljenja. Tu i tamo smo primijetili koji ispali frame, no ne toliko da to ne bismo mogli tolerirati. Full HD video snimanje odvija se pak  bez ikakvih problema i bez ispalih frameova, s neznatno bržim prilagodbama u promjeni okoline.

 

Fotografirano sa Samsung Galaxy Note Edge

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1GKfLRn

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1428525086.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1428525117.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1428525178.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Note Edge posjeduje jednake komunikacijske protokole kao i regularni Note 4. Nalazimo tako Wi-Fi do najveće ac brzine, LTE najbrže šeste kategorije, Bluetooth 4.1, NFC i infracrveni port.

 

Preinstalirani Samsungov preglednik i Googleov Chrome rade gotovo jednako brzo. Oba učitavaju stranice gotovo trenutno, bez potrebe za među-učitavanjima kompleksnijih stranica. Chrome se jedino nešto dulje pali, no pregledavanje weba s oba browsera odvija se bez potrebe za ikakvim zumiranjem, pa čak i bez zumiranja manjeg teksta.

Benchmark test

U Quadrant Standardu, Note Edge zauzima prvo mjesto, s 23.927 bodova, što odgovara i rezultatu ostalih modela sa Snapdragon 805 čipsetom, npr. Sony Xperijom Z3 ili LG G3. Antutu benchmark Note Edgeu daje 49.634 bodova, zauzimajući prvo mjesto ispred Meizu MX4, ali i Notea 4, od kojeg ima oko 400 bodova više.

Detaljniji Vellamo, za HTML dio testa, Note Edgeu daje 2997 bodova, 60 bodova više nego One Plus Oneu, čime zauzima prvo mjesto na ljestvici. Višejezgreni dio Vellamo benchmarka, Note Edgeu daje 1922 boda, 80 više nego drugoplasiranom HTC One M8. Jednojezgreni segment Vellama prolazi s 1781 bodom, čime Note Edge ponovno zauzima prvo mjesto, s oko 100 bodova više nego OnePlus One.

Antutu benchmarku mu daje 49.634 bodova.

Navigacija

Note Edge posjeduje mogućnost spajanja na gotovo sve popularnije navigacijske sustave pa je tako moguće spajanje na GPS popraćeno A-GPS-om, kineski Beidou te ruski GLONASS. Samsung nudi predinstalirane samo Googleove Karte, a offline navigaciju isprobali smo s Nokijinim Here+ kartama, koje veoma dobro pokrivaju područje Republike Hrvatske.

Uredski paket

Za pregledavanje uredskih datoteka Samsung ne nudi nikakve predinstalirane aplikacije pa smo s Google Play Storea skinuli besplatni Microsoftov Office s kojim smo bez problema pregledavali datoteke u svim uobičajenim datotečnim formatima za uredsko okruženje. S bilješka nam je pak poslužila kao najkorisnija uredska aplikacija, u koju se putem S-pena mogu unositi bilješke, s mogućnošću i odbijanja svih dodira ekrana osim S-pena. Time je unos rukom pisanih bilješki bio gotovo kao na papiru, u notes manjih dimenzija.

Organizator i alarm

Kalendar je zamijenjen Samsungovim S-planerom, no on je tipične funkcionalnosti. Kalendar se može pregledavati po godini, mjesecu, tjednu, danu i rasporedu, a unose je moguće sinkronizirati s računima Google i Samsung.

 

Aplikacija sata je uobičajena Samsungova, bazirana na TouchWiz dizajnu. Unutar tabova sadržava alarm, svjetsko vrijeme, štopericu i odbrojavanje. Veoma zanimljiv je mod noćnog sata koji nakon definiranog vremena u danu, na zakrivljenom dijelu ekrana ispisuje trenutno vrijeme i datum, osvjetljavajući za to samo potrebne piksele.

Aplikacije i igre

Samsungov TouchWiz oduvijek je bio jedan od softverom bogatijih verzija Androida. Za razliku od starijih generacija, tzv. bloatware je minimiziran. Predinstalirane nalazimo samo korisne aplikacije, poput Smart Remotea, Evernotea i Dropboxa, koji dolazi s 50 GB dodatnog pohrambenog prostora na 2 godine. Nalazimo i S Voice pandan Google Nowu, te S Health koja u svakom trenutku radi kao pedometar, brojeći naše korake i općenito tjelesnu aktivnost. S Health iskorištava i senzor otkucaja srca kojeg nalazimo podno kamere, a očitanje putem senzora je preciznije nego na drugim uređajima. U našem testiranju, dobivali smo u većini slučajeva jednake brojke  kao i na kućnom Omron tlakomjeru.

 

Na Noteu Edge zaigrali smo Star Wars KOTOR i World of Tanks. Obje su igre radile bez problema, s brzim učitavanjima, a World of Tanks se vrtio na respektabilnih 40-45 FPS. Primijetili smo nešto jače zagrijavanje u području ekrana i kamere, no ništa neobično za high end Android modele. Zakrivljeni ekran nam nije nimalo smetao te je kao i u drugim aplikacijama prikazivao definirani natpis.

Cijena za Samsung Galaxy Note Edge

Samsung Galaxy Note Edge dostupan je po cijeni od 6.999 kuna (travanj 2015.). Standardni Note 4 stoji 5.999 kuna. Kada bi se zakrivljeni ekran bolje iskorištavao umjesto ponajviše podizanja cool faktora, višu bismo cijenu smatrali opravdanijom.

Cool faktor

Naravno, glavni cool faktor je zaobljeni dio ekrana, koji ne samo da Note Edge ističe od ostalih Noteova, već i od ostalih Android modela.

Zaključak testa

Note Edge se ne razlikuje previše od Notea 4. Dijele jednaki Snapdragon 805 čipset, jednaku kameru i jednaku visoku kvalitetu izrade. Dodatni bočni dio ekrana nije dovoljno iskorišten te se doima više kao štos koji brzo zastari. Funkcionalnosti i praktičnosti doprinosi malo, no uzima danak na kvaliteti prikaza ekrana, a još veći danak na bateriji. Upravo zato, Note Edge je limitirana serija regularnog Notea 4. Edge smatramo kao primjer onoga što Samsung može napraviti te više služi kao tehnološki primjer. Sumnjamo da bi i uz veće proizvedene količine Note Edge mogao biti tržišni hit.

 

Kada bismo Samsung Note Edge morali usporediti s nečim viđenim u ostalim industrijama, najlakše bismo ga mogli usporediti s Halo modelima proizvođača automobila. Halo modeli su modeli koji su manje promijenjeni spram koncepta, ali su zato plasirani na tržište. Razlikuju se od ostatka proizvođačeve ponude, dokazuju što je sve spreman proizvesti te do kuda seže proizvođačeva inovativnost. Vremenom, inovativni aspekti Halo modela dođu i do regularne ponude pa tako nastanu modeli poput Galaxy S6 Edge, koji sa zaobljenim ekranom s obje strane donosi i veću dozu praktičnosti.

 

Plus

+ Brzina

+ Kvaliteta izrade

+ Inovativni zakrivljeni ekran na boku

 

Minus

- Baterija

- Malo se dobiva za osjetno višu cijenu

Konkurencija - Apple iPhone 6+

U zanemarivo veće kućište, iPhone 6+ gura nešto manji ekran (5,5 inča) manje, Full HD, rezolucije. iPhoneova kamera broji dvostruko manje piksela, a pohrambeni prostor nije proširiv memorijskim karticama. Unatoč slabijem hardveru na papiru (dual core procesor i 1 GB RAM), iPhone 6+ je gotovo jednako brzog rada kao i Note Edge. S jednakim baterijskim kapacitetom od 2915 mAh, iPhone 6+ postiže osjetno bolju autonomiju. iPhone 6+  dostupan je od 6.799 kuna za model sa 16 GB memorije (travanj 2015.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1428525200.jpg

Konkurencija - LG G Flex 2

Oba su zakrivljenih ekrana, no na drugačiji način. U kino stilu zakrivljeni Flex 2 ima 0,1 inča manji ekran, ali i osjetno manju, Full HD rezoluciju, no kao i Samsung, ekran je baziran na AMOLED tehnologiji. Flex 2 pogoni i noviji Android Lollipop, ali i  noviji Snapdragon 810 chipset koji broji dvostruko više jezgri. Flex 2 dostupan je i u verziji s manje pohrambenog prostora, a 16 GB pohrane sa sobom nosi i manje RAM-a, 2 GB. Flex 2 ima i nešto slabiju kameru od 13 megapiksela, no jednak baterijski kapacitet, a time i sličnu autonomiju. LG G Flex 2 dostupan je po osjetno nižoj cijeni od 4.799 kuna (travanj 2015.).

 

©Mobil.hr, 04/2015.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1428525235.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori