Testovi mobitela

SAMSUNG Galaxy Mega 6_3

Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3 Galaxy Mega 6_3
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 04-2013
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / HSDPA
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 167,6 x 88 x 8
Masa uređaja (g) 199
Operativni sustav Android 4.2 Jelly Bean
Chipset Qualcomm Snapdragon 400
Procesor Krait
Frekvencija procesora 1,70 GHz
Broj jezgri procesora 2
Grafički procesor Adreno 305
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 6,3
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Super Clear LCD
Pikseli po inču (ppi) 233
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
RAM memorija 0 MB / 1,5 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 16 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 1,9 megapiksela (1600 x 1200)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Da
Bluetooth Da
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3200
Vrijeme razgovora 2G (h) 17
Vrijeme čekanja 2G (h) 420
Vrijeme razgovora 3G (h) 10
Vrijeme čekanja 3G (h) 420
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Ima
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija A-GPS, GLONASS
Dodatno SNS integracija
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 30
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 6638
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 3.699 kn
Info Samsung Hrvatska


062/726-7864
http://www.samsung.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Mega mobitel
Autor: Ilija Gavrić

Nije sve mega, nešto je i mini

Samsung je sa svojim modelom Note započeo takozvanu phablet kategoriju te su uslijedila i dva nasljednika (Note 2 i novi Note 3). No, Samsung je predstavio još jedan phablet s još većim ekranom i jednostavno ga nazvao Mega 6.3.

 

Samsung nastavlja s ekspanzijom mobitela za svačije ukuse te je nakon upotpunjavanja S4 serije (S4, Mini, Active i Zoom) i novog Notea 3 predstavio i novog člana Galaxy obitelji: Galaxy Mega 6.3. Kao što samo ime kaže, ovaj veliki phablet uređaj ima ekran dijagonale 6,3“. Da li je sve vezano za ovaj uređaj Mega i kakav se pokazao u svakodnevnom korištenju, pročitajte u nastavku testa.

Sadržaj pakiranja

Na test smo dobili samo uređaj i punjač s USB kabelom (dužine 100 cm), a u prodajnom paketu ćete pored navedenog dobiti još i slušalice i upute. Kao i kod većine novih uređaja, dodatna memorijska kartica se ne isporučuje u paketu.

Ergonomija, dizajn i izrada

Predložak za dizajn Samsunga Galaxy Mega 6.3 je S4, ali su dimenzije povećane. Rubovi uređaja su zaobljeni, a obrub uređaja (bočne strane) su aluminijske.

 

Na prednjoj strani dominira veliki 6,3“ HD ekran, ispod kojeg su se smjestile dvije kapacitivne tipke (menu i nazad) te između njih fizička Home tipka. Iznad ekrana je Samsung logo, slušalica, senzori i prednja kamera. Na desnoj strani, malo iznad polovice se smjestila tipka za paljenje/gašenje mobitela, a na lijevoj strani tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka. Sama pozicija ovih tipki je jako dobra, s obzirom na ukupnu veličinu uređaja te se s njima može lagano rukovati. Jedinu manu bismo uputili tipki za paljenje/gašenje uređaja jer nam je tijekom testa znala par puta „zapeti“ za kućište mobitela te bi se uređaj izgasio.

Na gornjoj strani uređaja se smjestio utor za slušalice kao i IC. S donje strane se nalaze utor za USB kabel i mikrofon.

 

Stražnja strana se također ne razlikuje od „običnog“ S4 modela. Pri vrhu se nalazi 8-megapikselna kamera ispod koje se smjestila LED bljeskalica. Pri dnu se nalazi otvor za zvučnik. Stražnji poklopac, kako je to već postala manira Samsunga, izrađen je od tanke savitljive plastike. Sam poklopac je dosta gladak pa trebate pripaziti da vam Mega ne ispadne iz ruke. Stražnja kamera je malo ispupčena izvan poklopca pa može doći do malog klackanja kada Megu stavite na stol.

 

Po pitanju izrade nemamo nikakvih prigovora. Mobitel je jako dobro izrađen i bez obzira što se poklopac baterije može skinuti, kada je na uređaju nema nikakvih škripanja ni cvrčaka, sve djeluje jako čvrsto.

 

Samsung Galaxy Mega 6.3 ima dimenzije 167,6x88x8 mm. Velike dimenzije otežavaju korištenje ovog uređaja samo s jednom rukom. Prilikom pozivanja je moguće prilagoditi tipkovnicu za korištenje s jednom rukom te onda možete unijeti broj i nazvati nekoga, ali pisanje poruka s jednom rukom, i to bez straha da vam uređaj ne padne je jako, jako teško. Premda Mega teži 199 grama, njena težina se i ne osjeća previše u ruci.

S obzirom na dosta veliki ekran, trebamo reći da je „kućište“ jako dobro iskorišteno. Sony Xperia Z Ultra s 0,1“ većim ekranom je duža za 12 mm i šira za 4 mm, ali je i tanja

Ekran i tipkovnica

Premda je Samsung na manjim dijagonalama (5“) stavljao ekrane FullHD rezolucije, kod Mege 6.3 je odlučio na 6,3“ staviti ekran HD rezolucije (720x1280 piksela), što rezultira nešto manjim brojem piksela po inču (oko 223 ppi). No, bez obzira na to, prikaz slike na ekranu je oštar, a kutovi gledanja su jako dobri. Premda ima manje ppi od običnog S4, piksele ćete primijetiti jedino ako se jako približite ekranu. Ali, s obzirom na veličinu ekrana, nikad nećete morati tako jako približiti ekran kako bi vidjeli nešto na njemu pa tako nećete primijetiti niti piksele.

 

Ekran sam po sebi reagira jako dobro i precizno na dodir, a vidljivost po dnevnom svjetlu je jako dobra. Ispod ekrana se nalaze tri tipke, dvije kapacitivne (menu i nazad) i fizička home tipka. Kapacitivne tipke su osvijetljene i imaju vibracijski odziv. Trebamo spomenuti da se trajanje osvjetljenja kapacitivnih tipki može podešavati. Sve tri tipke su dobro dimenzionirane i dovoljno razmaknute jedna od druge.

Pritiskom na home tipku možete „probuditi“ uređaj i otključati ga, a kada duže držite stisnutu Home tipku, pojavljuje vam se popis zadnjih aplikacija, a dvostrukim pritiskom na istu tipku pokreće se S Voice. Dužim pritiskom na tipku za Natrag otvara se izbornik „više prozora“ u kojem možete odabrati koje dvije aplikacije rade istovremeno na ekranu.

 

Sama tipkovnica za pisanje mailova i SMS poruka je standardna za Galaxy uređaje. Iznad slova se nalazi red s brojevima, baš kao što je slučaj na računalnoj tipkovnici, što omogućava da brzo upišete broj, bez da morate dugo držati neku tipku ili ulaziti u simbole. S obzirom na veličinu ekrana i same tipke su nešto veće. Pisanje poruke s jednom rukom (u portret modu) je dosta otežano, ali postoji jedna dobra opcija. Tipkovnicu je moguće smanjiti i smjestiti na određeni dio ekrana. To uvelike olakšava pisanje poruka s jednom rukom. No, kada prebacite u landscape mod, pisanje poruka s dvije ruke postaje jako lagano pa je u tom slučaju veliki ekran čak i prednost.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Samsung Galaxy Mega 6.3 dolazi s Jelly Bean (4.2.2) Android sustavom te već poznatim Samsungovim TouchWiz korisničkim sučeljem koje nam je poznato s drugih Samsungovih modela.

 

Tako i na ovom uređaju imamo mogućnost upravljanja gestama, pokretima, lebdenjem iznad ekrana (Air view). No, ako ste čitali testove Galaxya S4, S4 Activea i S4 mini znate da neke od ovih funkcija ne rade baš kako bi trebale pa je upitno koliko su uopće potrebne i korisne takve sitnice.

 

Kao i kod drugih uređaja, tako je i na Megi moguće postaviti do 7 početnih zaslona na koje je moguće postavljati widgete ili aplikacije. Pri dnu svakog početnog zaslona, iznad aplikacija na docku, nalaze se točke koje prikazuju na kojem se zaslonu nalazite dok je početni (home) zaslon označen kućicom.

Kada spominjemo početne zaslone trebamo reći da je moguće staviti do 25 prečaca za aplikacije na svaki početni ekran (u jedan red se može staviti 5 kratica, a može se staviti do 5 redova). Također, početni zasloni i app drawer se mogu prikazati i u horizontalnom prikazu.

Aplikacije u app draweru se mogu razvrstati po abecedi u mrežu ili popis ili razvrstati po vlastitom izboru.

 

Kao što je poznato s drugih Samsungovih modela tako i Mega nudi mogućnost paralelnog rada dvaju aplikacija s istovremenim prikazom na ekranu. Kada se mobitel drži vertikalno, dvije aplikacije se nalaze jedna iznad druge, a kada se okrene u horizontalni prikaz, aplikacije se prikazuju jedna pored druge. Moramo priznati da nam se ova opcija sviđa, a do izražaja dolazi na ovako velikom ekranu.

 

Lockscreen se može personalizirati. Možete odabrati što da se prikazuje na lockscreenu, bilo sat i datum, bilo sat i vlastitu poruku, a možete postaviti i widgete na lockscreen. Također, možete postaviti prečace za aplikacije koje često koristite.

Brzina paljenja uređaja iznosi oko 30 sekundi (s unošenjem PIN-a) do pronalaska mreže.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Kao i kod drugih Androida, vaši kontakti se nalaze u aplikaciji Imenik koja se ne razlikuje od drugih Android uređaja. To znači da vaše kontakte možete uvesti s Googlea ili Facebooka ili uvesti na neki drugi način. Također, sve kontakte može razvrstavati po grupama, dodavati posebne melodije ili dodavati informacije o kontaktima.

 

Pozivanje se obavlja pomoću aplikacije Telefon. Kada pokrenete aplikaciju „telefon“, nude vam se 4 taba. Prvi je Tipkovnica i prikazuje numeričku tipkovnicu koja posjeduje „pametno biranje“ tako da možete brzo pronaći kontakt koji želite pozvati. Drugi tab je Zapisnik i prikazuje kronološki sve pozive i SMS poruke. Treći tab su Favoriti, koji dijeli vaše kontakte u dvije grupe. Prvu grupu sami kreirate i to su „Favoriti“, a druga grupa se zove „Najčešće kontaktirani“. Četvrti tab je Imenik i vodi vas u imenik vašeg uređaja.

 

Ranije smo spomenuli da se numerička tipkovnica može prilagoditi za korištenje s jednom rukom pa se time olakšava korištenje uređaja prilikom unosa broja ili zvanja kontakta iz imenika.

 

Sami zvučnik je dosta glasan i čist tako da ćete bez problema čuti vašeg sugovornika. Također je i vanjski zvučnik dosta glasan.

 

Zanimljivo je da Mega ne dolazi s predinstaliranim aplikacijama za društvene mreže, ali u Play dućanu ćete naći aplikaciju za svaku društvenu mrežu.

E-mail i poruke

Samsung Galaxy Mega 6.3 kao i svi drugi Androidi dolazi s 2 predinstalirane aplikacije za mail (E-pošta i Gmail). Obje aplikacije su jednostavne za korištenje i rade jako dobro.

 

SMS poruke se nalaze unutar svoje aplikacije, a sve SMS poruke su razvrstane po kontaktima, kronološki. U postavkama možete mijenjati pozadini i stil okvira za poslane/primljene poruke.

Kada ste u porukama i okrenete mobitel u horizontalni mod, ekran se podijeli na dva dijela. S jedne strane su kronološki posloženi razgovori po kontaktima, a kada stisnete na pojedini „razgovor“, na drugoj strani ekrana se prikažu sve primljene i poslane SMS poruke u tom razgovoru. Širina polja se može prilagoditi po volji.

Procesor, memorija

Premda bi očekivali da se iza naziva Mega skrivaju i mega specifikacije „ispod poklopca“, Samsung je napravio baš obratno te je stavio  „mini specifikacije“. Da ne bi bilo zabune, kažemo „mini“, jer su specifikacije identične onima na Samsung Galaxyju S4 mini. Tako Samsung Galaxy Mega 6.3 dolazi sa Snapdragon 400 čipsetom i dual-core procesorom s radnim taktom od 1,7 GHz, Ardeno 305 GPU-om i 1,5 GB RAM-a.

 

Bez obzira što su specifikacije „smanjene“ u odnosu na S4 i Note 3, uređaj radi jako fluidno i bez zastajkivanja, a bez problema će pokrenuti i zahtjevnije igrice.

 

Po pitanju memorije, Mega 6.3 dolazi u dvije varijante, s 8 i 16 GB, a na testu smo imali verziju s 8 GB interne memorije.

 

No, Samsung ni ovdje nije odustao od pretrpavanja uređaja nepotrebnim stvarima pa je tako korisniku dostupno samo oko 2,5 GB slobodne interne memorije. Instaliranjem nekog navigacijskog programa s kartama te instaliranjem dvije-tri malo veće igrice, mala interna memorija će postati problem.

 

No na svu sreću, ispod poklopca baterije se nalazi utor za microSD memorijske kartice pa će to popraviti nedostatke interne memorije.

Benchmark test

Kako je već standardno prilikom testiranja uređaja, Megu smo podvrgli i benchmark testovima. Testove smo odradili pomoću Quadrant Sandard, Vellamo i AnTuTu.

Pomoću Quadrant Standarda smo ostvarili 6638 bodova, što je znatno manje od konkurentnog Sonyja Z Ultra (20.953), a manje i od S4 minija (7062).

 

Druga aplikacija s kojom smo odradili test je AnTuTu na kojem je Mega postigla 19883 boda i tako se smjestila između Nexusa 10 i Sony Xperia Z mobitela, a sami rezultat je neznatno veći od S4 mini (19537). S trećom aplikacijom (Vellamo) smo odradili dva benchmark testa. Na Metal testu je Mega postigla 691 bod te se smjestila odmah ispod novog Nexusa 7 (698), a u HTML5 testu je postigla 1916 bodova, što je nešto manje od „običnog“ S4 (1973

Baterija i trajanje

Samsung Galaxy Mega 6.3 dolazi s mega baterijom od 3200 mAh. Premda baterija djeluje „mega“ , trajanje joj je „mini“. Tijekom testiranja, baterija nam je u roku 7h i 34 minute pala na 23% kapaciteta. Tijekom tog perioda obavili smo nekoliko poziva u trajanju 25 minuta, bili 15-ak minuta na Internetu, primili i poslali 10-ak SMS poruka, dobili 5-6 obavijesti o primljenim mailovima, skinuli 3-4 MB podataka, igrali igricu 10 minuta te 10-ak minuta gledali spotove na Youtubeu, snimili 4-5 fotografija. Trebamo napomenuti da smo imali stalnu konekciju na net i stalnu sinkronizaciju dvaju mail računa. Ukoliko hoćete odigrati koju igricu i malo više „visiti“ na netu, baterija bi se mogla i puno brže isprazniti. Sve u svemu, baterija nas je neugodno iznenadila, jer smo od 3200 mAh očekivali više. Ali, trebamo napomenuti da je najveći potrošač bio ekran, koji je bio potrošač 62% baterije iako je bio upaljen 1h i 22 minute.

Multimedija, FM radio, glazba

Po pitanju multimedije, Mega 6.3 ne zaostaje za drugim Android uređajima.

U Galeriji možemo odabrati da nam se prikazuju sve fotografije i video zapisi ili možemo ih pregledavati po albumima, vremenu, lokaciji, favoritima ili u spiralnom prikazu.

Također, Galerija nudi i neke mogućnosti uređivanja fotografija pa tako odabranu fotografiju možete okrenuti, izrezati, podešavati joj boju ili dodavati efekte.

 

Po pitanju videa Mega bez problema vrti DivX ili MKV filmove, čak i u FullHD rezoluciji. A s obzirom na veličinu ekrana, bez zamaranja možete pogledati neki film na njemu.

Lijepa je opcija mogućnost smanjivanja ekrana pa vam se film može vrtjeti u tom malom ekranu dok se vi dopisujete s nekim ili surfate Internetom.

 

Za audio fajlove zadužena je aplikacije Glazba. Kao i kod drugih uređaja, svoje pjesme možete razvrstati po albumima, izvođaču, napraviti listu pjesma ili ih imati sve na jednom mjestu posložene po abecednom redu. A sami audio player je jednostavan za korištenje. Kada ste pustili pjesmu, na lockscrenu se pojavljuju komande za upravljanje audio playerom.

Zvuk je dosta glasan i čist. Malu distorziju smo primijetili jedino kada bi slušali glazbu preko vanjskog zvučnika kada bi on bio pojačan na maksimum.

 

Trebamo napomenuti da Galaxy Mega ne posjeduje FM radio.

Fotoaparat i video

Samsung Galaxy Mega 6.3 je opremljen 8-megapikselnom kamerom i LED bljeskalicom te ne posjeduje fizičku tipku za aktiviranje kamere i za snimanje fotografija. Samo pokretanje kamere je jako brzo i kamera je spremna za fotografiranje već nakon 1 sekunde kada ste pritisnuli na ikonu fotoaparata. Sučelje kamere je jednostavno, ali nudi dosta postavki. Samsung je ugradio čak 10 načina slikanja (Auto, Lijepo lice, najbolja fotografija, uzastopno, najbolje lice, zvuk i snimka, panorama, sport, Noćno). Kada listate načine slikanja, pojavljuje se mala informacija o toj postavci.

 

U gornjem lijevom kutu je ikona za postavke te kada ju kliknete otvara vam se mali zbornik u kojem možete odabrati način rada blica (auto, uključeno, isključeno), odbrojavanje, način snimanja te dijeljenje. A ako opet stisnete na „zupčanik“ ući ćete dublje u postavke. Tada možete izabrati veličinu fotografije (8 Mpx 4:3, 6 Mpx 4:3, 3,2 Mpx 4:3, 2,4 Mpx 16:9, 0,9 Mpx 16:9, 0,3 Mpx 4:3), prepoznavanje lica, mjerenje, ISO vrijednost, uključiti ili isključiti stabilizaciju, GPS oznake, trajanje pregleda, postaviti korekciju bijele boje, podesiti ekspoziciju. Po pitanju video snimanja, možete odabrati veličinu videa (1920x1080 16:9, 1280x720 16:9, 640x480 4:3, 320x240 4:3).

 

Na dnu samog sučelja kamere se nalazi mala strelica koja skriva efekte koje možemo koristiti prilikom fotografiranja. Fotografiranje i snimanje videa se obavlja iz istog sučelja. Na desnoj strani su dva gumba, jedan za fotografiranje, a drugi za snimanje videa.

 

Već smo navikli da Samsung ugrađuje dobre kamere u svoje mobitele pa je ista situacija i kod ovog uređaja. Kamera je u rangu s Galaxy S3, Note 2 i S4 Active uređajima, što znači da su slike jako dobre i oštre. Uzvrat boja je vjeran, a kontrast je dobar. Slike su jako dobre, bilo da slikate po danu ili po mraku, gdje LED bljeskalica dobro odrađuje svoje posao. Autofokus radi svoj posao dobro i dosta brzo.

 

Snimanje videa u FullHD formatu nije nikakav problem za Megu. Prilikom pregledavanja snimljenog videa nismo uočili nikakvo zastajkivanje, a slika je bila oštra. Jedino smo primijetili da je snimljeni zvuk nešto tiši, a distorzije zvuka se pojavljuje u slučajevima sa jako puno basa.

 

Fotografirano sa Samsungom Galaxy S4 Active:

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1389097762.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1389097788.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1389097805.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Samsung Galaxy Mega posjeduje sve načine povezivanja koji su uobičajeni za nove mobitele. Tu su pored već standardnog Bluetootha i Wi-Fi-ja (te mogućnosti da Mega bude hotspot) LTE, NFC, pa čak i IC ako želite uređaj koristiti kao daljinski.

 

Ono što je karakteristično za Samsung je Group play pomoću kojeg možete streamati pjesmu putem NFC-a na druge uređaje.

 

Mega dolazi s dva internetska preglednika, Chrome i „Internet“. Oba programa rade dosta dobro i brzo učitavaju web stranice. Jedina mana koju i možemo spomenuti je činjenica da ne posjeduju text-reflow opciju.

 

No, ukoliko vam se ova dva internetska preglednika ne sviđaju, u Play trgovini ćete pronaći mnoštvo drugih aplikacija.

Navigacija

Samsung Galaxy Mega 6.3 dolazi s predinstaliranom Google Maps aplikacijom. GPS lokacija se brzo i relativno precizno određuje pomoću ugrađenog GPS modula.

U Play dućanu možete pronaći aplikacije koje nude glasovnu navigaciju, ali se obično plaćaju. S obzirom na veličinu ekrana i dosta glasan vanjski zvučnik, Mega može poslužiti kao zamjena za GPS uređaje.

Uredski paket

Kako smo već vidjeli na drugim Samsungovim modelima tako i Mega 6.3 ne dolazi s predinstaliranom aplikacijom za pregledavanje office dokumenata, što nas je malo iznenadilo. Ali zato možete u Play trgovini naći podosta aplikacija, bilo besplatnih ili onih koje se plaćaju, s kojima možete uređivati i otvarati office dokumente.

 

Pošto već nema aplikacije za office dokumente, Samsung je ubacio svoje S Bilješke, u koje možete crtati ili zapisivati zabilješke, dodavati slike i audio zapise.

Organizator i alarm

Organizator je riješen pomoću svojevrsnog kalendara nazvanog S Planer. U njega možete dodavati obaveze i događaje i možete ga sinkronizirati s Google kalendarom ili Facebookom.

S Planer možete pregledavati po godini, mjesecu, tjednu, danu, popisu ili obavezama. Mišljenja smo da se Samsung malo više potrudio oko S Planera nego neki drugi konkurenti oko kalendara.

 

Alarm je poprilično standardan za Android uređaje, što znači da imate mogućnost postavljanja više alarma, s određivanjem različitih dana ponavljanja i različitim melodijama. Pored toga možete odabrati da se alarm uključiti kada dođete na određenu lokaciju.

Aplikacije i igre

Testirani Samsung Galaxy Mega 6.3 dolazi s čitavim čudom Google aplikacija (Chrome, Gmail, Maps, Talk, Google+), navedenim S planerom i S Bilješkama, S prevoditelj i s podosta predinstaliranih aplikacija poput Flipboarda, ChatON, TripAdvisora, Optičkog čitača te aplikacije moje datoteke.

 

Od spomenutih aplikacija, trebamo reći da nam se sviđa S prevoditelj koji služi za prevođenje s jednog jezika na drugi (nešto kao Google Translate) te aplikacija „Moje datoteke“, koja je svojevrsni File explorer na uređaju.

 

No, postoje i druge aplikacije, koje su po nama nepotrebne, ali će se možda nekome svidjeti (Flipboard, ChatON, TripAdvisor).

Samsung Galaxy S4 Active cijena

Test model Samsung Galaxy Mega 6.3 u slobodnoj prodaji ima cijenu od 3.699 kuna (prosinac 2013.), što je znatno manje od direktnog konkurenta Sony Xperia Z Ultra, ali i od običnog „S4“.

Cool faktor

Cool faktor ovog uređaja je veliki 6,3“ ekran, koji je upakiran u relativno tanko kućište.

Zaključak

Samsung je s modelom Galaxy Mega 6.3 proširio ponudu svoju phablet uređaja i orijentirao se kupcima koji bi željeli imati istovremeno i tablet i mobitel, ali im je tablet prevelik, a mobitel ima premali ekran, zaključujemo naš test / review. Točno u tu neku „rupu“ ugurao se Samsung sa svojom Mega serijom i odlučio malo pomrsiti račune Sonyjevom modelu Xperia Z Ultra.

 

Ovaj uređaj definitivno nije za svakoga, ali će svakako pronaći svoju publiku. No, oni koji se odluče za ovaj Mega model ipak neće dobiti sve mega, već i ponešto mini (naročito ppi). Mogli bismo na kraju recenzije zaključiti da se dobije phablet s mega ekranom i dobrim prikazom slike, jako kvalitetnim kućištem, jako dobrom kamerom, dobrim mogućnostima i izmjenjivom baterijom. A upravo to zadnje je potrebno jer je baterija po pitanju trajanja „mini“, kao i mini interna memorije, te neke specifikacije koje je ovaj Mega uređaj posudio od znatno manjeg Galaxy S4 mini modela.

 

Plus

+ veliki ekran

+ izmjenjiva baterija

+ utor za microSD karticu

+ kamera

 

Minus

- baterija

- samo 2,5 GB slobodne interne memorije

- nezgrapan za korištenje s jednom rukom

Konkurencija - Sony Xperia Z Ultra

Sony Xperia Z Ultra je pravi protivnik Megi 6.3. Ima nešto veći zaslone (6,4“) s većom rezolucijom (FullHD), nešto više RAM-a (2 GB naspram 1,5 GB), četverojezgreni procesor koji radi na 2,2 GHz takta (naspram dvojezgrenog procesora na 1,7 GHz) te je sve upakirano u tanko kućište s IP58 zaštitom (vodootporno). Ali, Z Ultra ima veće kućište, teža je te ima na papiru slabiju bateriju koja nije izmjenjiva. A ni razlika u cijeni nije zanemariva (Xperia Z ultra košta 5.700kn, naspram 3.699 kn koliko košta Mega 6.3).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388768830.jpg

Konkurencija - Samsung Galaxy Note 3

Najnoviji Samsung iz Note serije, Note 3 ima 5,7“ FullHD ekran, čeverojezgreni procesor na taktu 2,3 GHz, duplo više RAM-a (3 GB), bolju kameru i sve to u manjem kućištu. Oba imaju bateriju jednakog kapaciteta (3200 mAh) i jako sličan softver. Note 3 je znatno skuplji (5.900 kn).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388764345.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori