Testovi mobitela

SAMSUNG Galaxy S4 Zoom

Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom Galaxy S4 Zoom
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 07-2013
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 800 / 850 / 2100 / LTE
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 125,5 x 63,5 x 15,4
Masa uređaja (g) 208
Zračenje (W/kg) 0,20
Operativni sustav Android 4.2 Jelly Bean
Operativni sustav - upgrade Nema
Chipset Pega-Dual +XMM6262
Procesor Cortex-A9
Frekvencija procesora 1,50 GHz
Broj jezgri procesora 2
Grafički procesor Mali-400
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,3
Rezolucija ekrana 540 x 960
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir Super AMOLED
Pikseli po inču (ppi) 256
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1,5 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 16 megapiksela (4736 x 3384)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Da
Bluetooth Da (4.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Ne
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2330
Vrijeme razgovora 2G (h) 13
Vrijeme čekanja 2G (h) 570
Vrijeme razgovora 3G (h) 570
Vrijeme čekanja 3G (h) 13
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno SNS integracija, Corning Gorilla Glass 3, S-Voice, Dropbox (50 GB), Google aplikacije
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 31
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 4113
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 105
Gdje kupiti
Cijena 3.895 kuna
Info Samsung Hrvatska


062/726-7864
http://www.samsung.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Pametni fotoaparat ili kompaktni mobitel?
Autor: Lucija Pilić

Samsung Galaxy Camera očito se pokazala vrlo uspješnom pa nam je, ni godinu dana kasnije, na test došao izgledom vrlo slični Samsung Galaxy S4 Zoom

Samsung Galaxy S4 Zoom nije čisti nasljednik Samsung Galaxy Camere, iako biste to mogli pomisliti pri prvom pogledu. Kratak pogled na specifikacije odmah otkriva neke bitne inferiorne karakteristike novog Samsungovog hibrida pametnog mobitela i kompaktnog fotoaparata. Ali, otkriva i neke prednosti. O kojim prednostima i nedostacima je riječ, saznajte u našem testu/recenziji.

Sadržaj pakiranja

Na test smo dobili mobitel s punjačem i microUSB kabelom dužine 105 centimetara, tako da nismo dobili prodajni paket.

Ergonomija, dizajn i izrada

Gledajući prednju stranu mobitela, odmah je jasno kako se radi o prepoznatljivom Galaxy dizajnu od tvrdog plastičnog kućišta. No, čim uzmete uređaj iz izloga u svoje ruke te ga preokrenete na drugu stranu, Galaxy mobitel se pretvara u Samsungov kompaktni fotoaparat. Ovaj unikatan dizajn mobitela svakako nije najergonomičnije rješenje za držanje u rukama (gotovo uvijek smo ga koristili s dvije ruke), niti za nošenje u džepu (trebat će vam posebna torbica), no to je cijena koju ćete morati platiti kako biste dobili najbolje od oba svijeta.

 

Na prednjoj strani nalazi se prednja kamera, fizička tipka za glavni izbornik te virtualne tipke za povratak na prethodni ekran i više opcija. Na gornjoj strani smješten je utor za slušalice, s desne strane vidjet ćete tipku za paljenje/gašenje, gumbe za pojačavanje/stišavanje zvuka te, na novim mobitelima, gotovo izumrlu tipku za slikanje. S lijeve strane smješteni su utori za microSD karticu i stalak. Ispod poklopca na donjem dijelu uređaja, gdje je također smješten microUSB utor, nalaze se odvojiva baterija te utor za microSIM karticu. Sa stražnje strane (ili prednje, ovisno o tome kako na to gledate) vidljivi su bljeskalica, objektiv i zvučnik.

Ekran i tipkovnica

4,3-inčni Super AMOLED ekran rezolucije 960 x 540 piksela s gustoćom piksela od 256 ppi vrlo je responzivan i ima dobru vidljivost pod jakim suncem. Super AMOLED ekran mnoge će očarati živošću boja, dok će druge možda smetati prezasićenost. Kutovi gledanja su odlični.

 

Virtualna QWERTY tipkovnica mogla je imati malo bolje razmaknute tipke, ali ako vam se i omakne kakav tipfeler brzo ga možete ispraviti dobrim sustavom predviđanja i predlaganja riječi. Ipak, korištenje tipkovnice će vam uvijek biti pomalo nezgrapno zbog same ergonomije uređaja.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Mobitel radi na Android Jelly Bean 4.2.2 sustavu s TouchWiz sučeljem. Brzina rada je zadovoljavajuća, no uređaj ne leti kao Samsung Galaxy S4. Prilagođavanje izbornika putem widgeta jednostavno je i bogato opcijama.

 

Ono što nam se jako svidjelo u pogledu softverskog paketa jest da Samsung Galaxy S4 Zoom posuđuje dosta mogućnosti od Samsung Galaxy S4. Ovdje je prisutna WatchON aplikacija za simuliranje daljinskog upravljača, S prevoditelj za prevođenje jezika, kao i S Voice, Samsungov pandan Appleovom Siriju. Isto tako, omogućena je kontrola glasom (pozivi, alarm, kamera, glazba), pokretima i očima (primjerice, pametno mirovanje koje zaključava mobitel kad ne gledamo u ekran).

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacija Imenik i Telefon međusobno su povezane u izbornicima pa vam tako odabir opcije Telefon u Imeniku daje pristup tipkovnici, popisu poziva, favorita i vraćanju na Imenik, dok Imenik, uz već spomenutu opciju Telefona, ima listu grupa i favorita. Mobitel vam od početka nudi klasične grupe poput kolega, obitelji i prijatelja, u koje možete svrstati kontakte uvezene sa SIM kartice, Facebooka, Gmail i ostalih računa. Svakom kontaktu moguće je dodati druge brojeve, sliku, adresu, ton zvona, nadimak i ostale pojedinosti. Kvaliteta poziva je zadovoljavajuća. Uređaj dolazi s predinstaliranom aplikacijom za Google+. Facebook i Twitter aplikacije morat ćete skinuti s Google Playa.

E-mail i poruke

E-mail aplikacija omogućava vam dodavanje više računa, sinkronizaciju svakih 5 minuta, skupni prikaz dolaznih poruka sa svih računa, prebacivanje između mailova jednom tipkom te, ono što bismo posebno istaknuli, formatiranje teksta unutar maila.

 

Poruke se, standardno, prikazuju u obliku razgovora. Razgovor možete pritiskom na jedan gumb nastaviti, izbrisati ili nazvati kontakt. Porukama možete dodati potpis ili, ako se radi o neželjenom ili nepoznatom broju, blokirati.

Procesor, memorija

Ugodan rad uređaja omogućuje dvojezgreni procesor brzine 1,5 GHz, smješten na čipsetu Pega-Dual +XMM6262 te uparen s 1,5 GB RAM-a. Ukupna interna memorija iznosi 8 GB, no dostupno vam je nešto više 5 GB slobodnog prostora. Ako želite proširiti memoriju, uređaj podržava microSD kartice do 64 GB. MicroSD kartice od 8 GB već se mogu naći po cijeni od 40 kuna.

Benchmark test

Na Quadrant Standard testu Samsung Galaxy S4 Zoom postigao je 4113 bodova, odnosno 265 bodova više od Samsung Galaxy Camere. Uređaj se također pokazao nešto jačim od Camera modela na Vellamo testu. HTML5 test pokazao je 1761 bod (302 više od Camere), a Metal 512 bodova (109 više od Camere). Prosječno vrijeme paljenja uređaja je 31 i pol sekunda, a gašenja 22 sekunde. Kamera se, s obzirom na objektiv, pali vrlo brzo, za 2 sekunde. No, s druge strane, objektivu treba sekunda i pol da se vrati na mjesto. Chrome internetski preglednik traži prosječno vrijeme od 1,9 sekundi za pokretanje, a e-pošta 1,8 sekundi.

Baterija i trajanje

Teško je reći koliko će vam baterija kapaciteta 2330 mAh izdržati. Mislite li koristiti uređaj kao fotoaparat ili mobitel? Mi smo ga koristili kao oboje. Potrošili smo dva sata i 15 minuta na slikanje i snimanje više od 100 fotki i 4 videa, sat vremena i 15 minuta surfali smo Internetom, 20 minuta smo se igrali aplikacijama te smo 30 minuta razgovarali. Pritom moramo napomenuti kako smo imali uključenu maksimalnu svjetlinu ekrana, Wi-Fi ili 3G signal te sinkronizaciju e-mail, Facebook i Twitter računa. Baterija nam se tog dana spustila sa 100% na 35%. Ne sumnjamo kako bi nam izdržala puna dva dana da smo se manje bavili fotografiranjem. S druge strane, ako mislite provesti dvostruko više vremena fotografirajući, bateriju ćete morati staviti na punjenje istu večer.

 

Ugodno smo iznenađeni brzinom punjenja baterija. Od 1% do 100% trebalo joj je 2 sata i 19 minuta.

Multimedija, FM radio, glazba

Solidan 4,3-inčni ekran pružit će vam dobru kvalitetu video reprodukcije. Na njemu smo isprobali desetak filmova različitih formata (.avi, .mp4, .mkv) u različitim rezolucijama (od 480p do 1080p). Svi su se pokretali bez trzanja, jedino su se dva .mkv filma s AC3 zvučnim kodekom vrtjela bez zvuka.

 

Glasnoća zvuka na zvučniku i slušalicama (testirali smo sa Sonyjevim HPM-77 slušalicama) dosta je visoka, no unatoč tome sama reprodukcija kaska zbog bezličnog, ravnog zvuka. S druge strane, ekvalizator će vam pružiti puno opcija za podešavanje. Sama glazbena aplikacija također je krcata mogućnostima, od klasičnog sortiranja pjesmi do redoslijeda puštanja pa sve do veselog Glazbenog kutka koji pušta glazbu ovisno o tome koji kvadrat na tablici emocija izaberete.

 

Samsung Galaxy S4 Zoom ne dolazi s radijem.

Fotoaparat i video

S obzirom na dizajn i namjenu Samsung Galaxy S4 Zooma mogli ste i sami pogoditi kako je riječ o jednoj od najboljih kamera unutar pametnog mobitela na tržištu. 16-megapikselna kamera s CMOS senzorom i ksenon bljeskalicom ima objektiv s 10x optičkim zoomom, s rasponom žarišne duljine od 24-240 mm za 35 mm kameru. Raspon duljine ekspozicije je od 1/2000 do 16, a maksimalan otvor blende iznosi f/3.1, odnosno f/6.3 pri telefotou. U usporedbi sa Samsung Galaxy Camerom, smanjen je raspon žarišne duljine (Samsung Galaxy Camera ima 23-483 mm za 35 mm kameru), a time naravno i veći zoom (21x). Usto, smanjen je otvor blende (f/2.8, f/5.9). Zbog toga, ali i drugih karakteristika koje su u ovom modelu inferiorne onima u Samsung Galaxy Cameri, ponavljamo kako ne smatramo Samsung Galaxy S4 Zoom direktnim nasljednikom.

 

Bez obzira na to, ostaje činjenica kako ćete s ovim hibridom ipak imati daleko veću kontrolu nad kvalitetom slike te mogućnost zooma bez gubitka kvalitete. Automatske postavke u većini slučajeva na dnevnom svjetlu snimaju dobre, oštre slike pune boja, dok ćete se noću ipak morati poigrati postavkama jer slike ispadaju mnogo osvjetljenijima, šumovitijima i zasićenijima bojama (kamera noću automatski koristi veći ISO u kombinaciji s kraćom ekspozicijom i istim otvorom blende). Ono što nas je zasmetalo kod izbornika s postavkama jest to da kamera pamti zadnje unesene postavke, a ne prilagođava ih automatskom modu (ovisno o uvjetima) pa ako ste, primjerice, zaustavili snimanje danju pod jakim suncem, a sad trebate prilagoditi postavke noćnom snimanju s malim izvorom svjetlosti, treba vam duže vrijeme za postavljanje najboljih vrijednosti.

 

Kamera podržava video snimanje u FullHD rezoluciji (1920x1080) u 30 fps što će vam biti više nego dovoljno za snimanje kućnih filmova i obiteljskih događanja. Ako mislite snimati sportske događaje, tu je mogućnost snimanja u 1280x720 rezoluciji u stabilnih 60 fps.

 

Prednja kamera od 1,9 MP ima maksimalnu rezoluciju od 1392x1392 piksela i iako nije nešto posebno, dobro će poslužiti pri video pozivima.

 

Fotografirano sa Samsung Galaxy S4 Zoom:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1381849879.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1381849962.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1381850076.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Samsung Galaxy S4 Zoom dolazi s pregršt opcija za povezivanje, pokazuje naš review. Na Internet se možete povezati Wi-Fi i 3G signalom (najavljena je i 4G verzija koja bi se uskoro trebala pojaviti na tržištu), na računalo putem DLNA i Samsung Kies usluge, na TV putem Screen Mirroringa (potrebna vam je dodatna oprema u obliku AllShare Cast donglea), s drugim mobitelima uz pomoć NFC-a (omogućen Beam) i Bluetootha. Usto, mobitel ima Group Play aplikaciju za zajedničko slušanje glazbe te povezivanje i dijeljenje datoteka s drugim Galaxy mobitelima.

 

Internetom smo surfali uz pomoć Opera preglednika. Niža rezolucija ekrana znači da ćete često morati zumirati tekst na stranicama neoptimiziranima za mobitele, no zumiranje i skrolanje je vrlo brzo. Ipak, Operi treba jedna sekunda da zumirani sadržaj prilagodi prikazu (postavi ga unutar okvira), a elementi stranice vidljivi su nakon kompletnog učitavanja.

Navigacija

Uređaj dolazi s predinstaliranim Google Kartama i Googleovom Navigacijom za koju, uz to što službeno nije podržana u Hrvatskoj, nismo mogli ni pokrenuti pretraživanje dostupnosti, a da nas ne izbaci natrag u izbornik. Njenu alternativu ćete morati potražiti na Google Playu. Mobitel omogućava GPS i A-GPS povezivanje.

Uredski paket

Samsung ovog puta nije upakirao Polaris Office u osnovni set aplikacija, no zato s Google Playa možete skinuti besplatni i uvijek pouzdani Kingsoft Office koji vam omogućuje otvaranje i uređivanje dokumenata, tablica i prezentacija.

Od vrlo praktičnih poslovnih programa izdvojili bismo predinstalirani Dropbox.

Organizator i alarm

Nikako ne možemo dovoljno nahvaliti Samsungove prelijepe aplikacije S Planer i S Bilješku. S Planer je kalendar koji izgleda poput virtualnog rokovnika te bilježi sve vaše obaveze, događaje i naljepnice (podsjetnike). Oni se potom prikazuju u obliku popisa ili na godišnjim, mjesečnim, tjednim ili dnevnim kalendarima. Naravno, omogućena je sinkronizacija s Googleovim kalendarom.

 

S Bilješka vam nudi mogućnosti crtanja i zapisivanja bilješki, koje dodatno možete obogatiti glasovnom opaskom, slikom ili lokacijom.

 

Alarm se krije u aplikaciji Sat, gdje je još smješteno Svjetsko vrijeme (prikaz sati u odabranim metropolama), Štoperica i Odbrojavanje vremena. Alarm nudi uobičajene mogućnosti podešavanja vremena, dana u tjednu, odabira zvuka i odgađanja. No tu su i neke zanimljive opcije poput Pametnog alarma (paljenja alarma unaprijed određenog vremena) te lokacijskog alarma koji se aktivira kad dođete na odabranu lokaciju. Alarm ne radi dok je mobitel ugašen.

Aplikacije i igre

Samsungovi mobiteli dolazi s hrpom aplikacija, što neke korisnike oduševljava, a nekima smanjuje konačan dojam o proizvodu. Sasvim smo sigurni kako većina kupaca neće dvaput uključiti Samsungov ChatON klijent za slanje poruka, a sumnjamo kako baš svi korisnici neophodno trebaju TripAdvisor i Flipboard. Osim nepotrebnog bloatwarea smetala nas je činjenica da se neke aplikacije doimaju instaliranima (npr. Album s pričom), no otvaranje njihove ikone zapravo vas preusmjerava na punu instalaciju sa Samsung Appsa, na kojem trebate biti registrirani.

 

Od igara, s Google Playa skinuli smo nezahtjevnu i šarenu arkadu Bunny Skater te mnogo mračniji i grafički intenzivniji ShadowGun: DeadZone. Obje igre su se pokretale glatko i bez trzanja.

Cijena za Samsung Galaxy S4 Zoom

Cijena za Samsung Galaxy S4 Zoom (rujan 2013.) iznosi 3.895 kuna što uopće nije loše s obzirom da u paketu dobivate dobar mobitel i dobar kompaktni fotoaparat.

Cool faktor

Pametni mobitel u obliku kompaktne kamere. Koncept koji će vas instantno privući ili odmah odbiti.

Zaključak

Samsung Galaxy S4 Zoom jedinstveni je hibrid koji nije toliko praktičan za svakodnevnu uporabu (barem ne kao prvi izbor mobitela), no ima potencijal privući nišu korisnika koji vole fotografirati, ali se ne zadovoljavaju kvalitetom i mogućnostima koje nude današnji pametni telefoni. Tu je i optički zum, vrlo bitan pri fotkanju. Radi se o podjednako dobrom mobitelu i digitalnom fotoaparatu.

 

 

Plus

+ kamera

+ brzina rada

+ baterija

 

Minus

- ergonomija

- bloatware

- omjer uloženog i dobivenog u odnosu na Samsung Galaxy Cameru

Konkurencija - Samsung Galaxy Camera

Samsung Galaxy Camera radi nešto sporije od Samsung Galaxy S4 Zooma (pogledajte benchmark test), no zato ima bolje karakteristike kamere (veći maksimalni otvor blende, veći zoom). Također, može se pohvaliti većim, 4,8-inčnim ekranom rezolucije 1280x720, no radi se o Super LCD tipu ekrana, a ne Super AMOLED-u. Na žalost, pozivi nisu mogući. Cijena mu se spustila na 2.500 kuna.
 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1381911310.jpg

Konkurencija - Nokia Lumia 1020

Nova Nokijina perjanica radi na dvojezgrenom Qualcomm Snapdragon S4 procesoru brzine 1,5 GHz, ima 2 GB RAM-a te 4,5-inčni ekran rezolucije 1280x768 piksela. Osim baterije koja ima 2000 mAh, Nokia Lumia 1020 na papiru je jača od Samsunga Galaxy S4 Zooma. Čak i u pogledu kamere koja ima 41 MP. S druge strane, ovaj mobitel nema 10x zoom te je puno skuplji (5.799 kuna, cijena u rujnu 2013.).
 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1381925595.jpg

 

 

 

Komentari

tina

23. srpnja 2013 - 08:49 Prijavi neprimjeren komentar

lijep mobilni telefon hocu taj telefon koliko treba KM??? u troselje velika bjela kuca gdje ima frizerski salon

Odgovori